Son yıllarda teknolojiye olan bağlılığın ve her alanda kullanımın artırması sonucunda internetin daha yaygın bir şekilde kullanılması üzerine kablosuz internet ağlarının ya da Wi-Fi'ların hayatımızdaki önemi de artmaya devam ediyor.

Gencinden yaşlısına herkesin gündelik hayatında kullanılmaya başlayan Wi-Fi'lerle alakalı ibazı soruları da aklılara gelmeye başladı. Kullanıcılar tarafından çok sorulan soruların başında ise ‘Komşumun evinde internet (Wi-Fi) var. Şifresini alıp, komşumun internetini kullanmam caiz midir?’ geliyor.

pengertian-dari-internet

"Wi-Fi şifresi paylaşmak caiz değildir"

Tartışmalara cevap veren Ankara İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar, “İnternet servisi sağlayan şirket sözleşmesinde ev dışında başka kişi, daire ve yapılara paylaşıma sokulmamaktadır. Komşu şifresinin alınması da caiz değildir" açıklamalarında bulundu.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Ankara İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar'ın konuya ilişkin cevapları şu şekildeydi:  “Hayır, caiz değildir. İnternet servisi sağlayan şirketin sözleşmesinde ev dışındaki başka kişi, daire ve kurumlarla paylaşıma müsaade edilmemektedir. Bundan dolayı evine internet bağlatan kimsenin şifreyi komşu daireye vermesi de, komşusunun şifreyi alıp kullanması da caiz değildir. Bu tür ihlaller ile sözleşmenin kapsamı dışına çıkmak uygun değildir. Yine sözleşme gereği internet sözleşmesinin yapıldığı mekanda bulunan (hane halkı ve misafirleri) herkes interneti kullanabilir. Hakkı olmayan bir şeyin iyiliği olmaz. Kullanan için de kullandıran için de helal değildir” 

hasan

Vatandaşlar tarafından bu cevaba karşı tepkiler yağdı

Bir kullanıcı bu açıklamalara karşı tepkisini göstererek, "Adamlar bu hizmeti verirken kuralları tek tek söylüyorlar mı ki? Anlaşmanın altına ne kadar hızlı imza atsan o kadar işlerine geliyor. Anlaşmalar normal vatandaş için değil de mahkemeler için hazırlanmış. Müftü efendi hayatında hiç internet sözleşmesi görmemiş galiba." dedi.

Başka bir kullanıcı ise Ankara İl müftüsüne karşı akılları daha da karıştıracak bir soru sordu: "Peki hocam Otele girdim, gecelik ücretini verdim. Parasını verdiğim için odamdaki eşyalar bana tahsis edildi ve kullanma iznim var değil mi? Parasını verdiğim ve bana tahsis edildiği için dışarıdan iki arkadaşımı getirip otele ekstra bir yük olmadan onlarında gece kalmasını sağlayabilir miyim?"

"Peki yapılan %300 zam caiz mi?" diyen bir diğer vatandaş ise, internet sağlayacılarının yaptığı dev zamlara dikkat çekmeye çalıştı.