ABD'den çip sevkiyatına büyük darbe! ABD'den çip sevkiyatına büyük darbe!

Mantıksal kapılar, bilgisayar işlemcilerinin temel yapı taşlarıdır. Geleneksel mantık kapıları elektroniktir ve elektronların etrafında karıştırmasıyla çalışır. Bunun üzerine araştırmacılar, yeni nesil bilgi işlemin veri işleme ve aktarım taleplerini karşılamak için ışık tabanlı optik mantıksal kapılarını araştırmalarına başladı.

Yeni mantıksal kapılar, polarize ışıktan yararlanan kristallerden üretildi

Science Advances dergisinde yayınlanan bir makalede açıklanan bu yeni teknoloji, giriş sinyalleri olarak dairesel polarize ışık kullanıyor. Mantıksal kapılar, dairesel polarize bir ışık huzmesini yani kristalin yaydığı ışıklara bağlı olarak çalışır ve çok hassas olan kristal malzemelerden üretilmiştir. 

mantıksal kapılar (3)

Ek olarak ekip, tek bir cihazın, aynı anda paralel olarak çalışan tüm kiralite mantıksal kapılarını birbiriyle veri akışında bulunabileceğini gösterdi. Bu, aynı anda yalnızca tek bir mantık işlemi gerçekleştirebilen mevcut mantık kapılarına göre önemli bir gelişmedir. Eşzamanlı paralel mantıksal kapılar, karmaşık, çok işlevli mantık devreleri oluşturmak için kullanılabilir.

mantıksal kapılar (1)

Bu gelişmelere ek olarak ekip, hibrit elektrikli/optik hesaplama için gerekli bir adım olan kiralite mantık geçidinin elektronik olarak kontrol edilebileceğini ve yapılandırılabileceğini tüm dünyaya gösterdi.

Mantık kapıları nedir?

Basitçe mantık kapıları, işlemciye gelen bilgiyi alır ve hangi mantık kapısının kullanıldığına bağlı olarak farklı bilgi ortaya çıkarırlar.

Mantık kapıları özellikle bilgisayarların çalışmasını mümkün kılan nano/mikro işlemciler başta olmak üzere bilgisayar hafıza cihazları, aritmetik mantık üniteleri, bilgi kayıt depolamaları gibi çok girişli araçları mümkün kılan bir tür basit sistemlerden oluşurlar.

Editör: Enes Sapmaz