USB'nin bir sonraki sürümü, bahsedilene göre şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı konektörlerden biri olabilir. USB Destekleyici Grubu, USB 4 sürüm 2'nin, orijinal USB 4'ün ve hatta Thunderbolt 4'ün kapasitesinin iki katı olan 80 Gbps'ye kadar hıza sahip olacağını belirtiyor.

Ethereum madenciliği bitti, ekran kartı fiyatları düşüyor Ethereum madenciliği bitti, ekran kartı fiyatları düşüyor

USB'nin yeni sürümü iki kat hızlı olacak

Yeni USB sürümünün gerçek teknik özellikleri henüz yayınlanmasa da, ortaya çıkan detaylar şaşırtıcı oldu. Promoter Group bir basın açıklamasında, USB 4 sürüm 2 kablolarının USB-C konektörünü kullanacağını belirtti, ancak asıl dikkat çeken nokta ise paylaşılan bu bilgiler oldu;

"Güncellenmiş USB4 çözümünün temel özellikleri şunları içerir: 80 Gbps'ye kadar mevcut 40 Gbps USB Type-C pasif kablolar ve yeni tanımlanmış 80 Gbps USB Type-C aktif kablolar kullanılarak yeni bir fiziksel katman mimarisine dayanan proje.

usb (1)

Teknik detaylar henüz paylaşılmadı

USB-IF sözcüsü Joe Balich, bunun teknik olarak nasıl mümkün olduğunu açıklamadı, ancak "80Gbps sinyallemenin nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin ayrıntılar, nihai spesifikasyon yayınlandığında açıklanacak” dedi. Belirtilene göre bu tanıtım, 1 ve 2 Kasım'da Seattle'da ve 15 ve 16 Kasım'da Seul'de düzenlenmesi planlanan USB DevDays geliştirici etkinliklerinde tanıtılacak.

Intel, Apple, Microsoft, HP ve Texas Instruments gibi şirketlerden oluşan USB Promoter Group'a göre, USB-C ve güç dağıtım özellikleri "Daha yüksek veri performansını sağlamak" için güncellenecek.