Evli çiftlerin "yedi yıl kaşıntısı" (The seven year itch) adı verilen bir olay yaşadıklarını duymuş olabilirsiniz. Terim, evliliğin yedinci yılı civarında, bireylerin ilişkiden duydukları mutluluk ve doyumun azalmaya başlaması ve daha özgür olma dürtüsünün güçlenmesi nedeniyle birbirlerinden daha da uzaklaşması anlamına geliyor.  Yeni yapılan bir araştırma bu terimin içerisinde bazı gerçekler olabileceğini ortaya çıkardı.

İsrail'den bir araştırma ekibi, aldatılmak için ayartılan insanların nasıl direnmeyi başardıkları konusunda bir araştırma yaptı.  Journal of Sex Research'e göre,  insanların bir evlilikte aldatma riskinin en yüksek olduğu zamanı tespit ettiler.

Bulguları, kadınlar için eşlerini aldatma olasılıklarının daha yüksek olduğu zaman aralığının 6 ila 10 yıl arasında olduğunu ortaya çıkardı. Bununla birlikte, çalışma aynı zamanda heteroseksüel evliliklerde aldatan erkekler söz konusu olduğundaonların da melek olmadıklarını gösterdi. Erkeklerde ise aldatma olasılığı 11 yıl sonra yükseliyor. 

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

ruyada-aldatilmak-ne-anlama-gelir-1557772430

Bu bulgulara ulaşmak için araştırmacılar, 423 katılımcıdan, aldatmaktan kaçınmak için  29 farklı nedenin önemini derecelendiren bir anketi yanıtlamalarını ve fırsat kendini gösterirse aldatma olasılıklarını belirtmelerini istedi. . Araştırma, ankete katılanların sadakatsizliğe direnmelerinin, çoğunlukla ahlaki pusulaları ve bekar olma korkusuyla ilgili birçok nedeni olduğunu ortaya çıkardı.

2017'de Superdrug'un yaptığı araştırmada, erkeklerin ve kadınların neden aldattığını anlamak için 2.000'den fazla Amerikalı ve Avrupalıyı kapsayan bir anket gerçekleştirildi. İlginç bir şekilde, Atlantik'in her iki yakasındaki hem heteroseksüel erkekler hem de kadınlar için bir numaralı nedenler aynıydı. 

Hem Amerikalı hem de Avrupalı ​​kadınlar için en önemli sebep, eşlerinden yeterince ilgi görmediklerini hissetmekti. Amerikalı ve Avrupalı ​​erkekler için en önemli sebep, diğer kişinin "daha seksi" olmasıydı.

Editör: Burak Karahan