Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki ayrı depremle sarsıldı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar, 11’den fazla ilde yıkımlara ve can kayıplarına neden oldu.

Yaşanan depremler sonrasında Sermaye Piyasası Kurulu'ndan önemli açıklamalar geldi. Kurul yetkilileri, yatırım ve emeklilik fon alım satımlarının Borsa İstanbul açılana dek durdurulduğunu açıkladılar. Açıklamaya göre, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu işlemleri ile Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu, Borsa İstanbul açılana dek kapalı kalacağı söylendi.

borsa-1

Sadece 15 saniye içinde sesinizi taklit edebilecek! Sadece 15 saniye içinde sesinizi taklit edebilecek!

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu sözlere başvuruldu;

Borçlanma araçları şemsiye fonu, para piyasası şemsiye fonu, garantili/koruma amaçlı şemsiye fonu, kıymetli madenler şemsiye fonuna bağlı olarak ihraç edilen fonlar, unvanında Döviz, para piyasası ve kısa vadeli ibareleri yer alan serbest fonlar ile unvanında yabancı ibaresi yer alan fonlar, katılım şemsiye fonuna bağlı fonlardan unvanında belirli bir varlık grubu (kira sertifikası, altın, kıymetli madenler, para piyasası) geçen fonlar dışındaki fonların birim pay değeri hesaplamamaları ve katılma payı alım satımını durdurmaları uygun bulunmuştur. Bu kapsamda, söz konusu fonların TEFAS işlemleri de durdurulmuştur. Pay alım/satım işlemleri durdurulan yatırım fonu ve emeklilik yatırım fonları için değerleme tarihi 8 Şubat olan pay alım/satım talimatlarının gerçekleştirilmesinde değerleme tarihi olarak pay piyasasının açıldığı ilk gün dikkate alınacaktır.

Editör: Enes Sapmaz