Bazı yapay zek içerik oluşturucuları yalnızca küçük ve zararsız, eğlence için videolar hazırlarken, yakın zamanda yapay zeka ile üretilmiş olan bir kısa anime filminin geliştiriciler, sektöre adalet getirebileceğine inanıyor. Peki nasıl?

iOS 18 ile birlikte gelecek yenilikler: Apple yapay zekası ve daha fazlası! iOS 18 ile birlikte gelecek yenilikler: Apple yapay zekası ve daha fazlası!

Bu haftanın başlarında, popüler kültür YouTube videoları oluşturan Los Angeles merkezli bir prodüksiyon stüdyosu olan Corridor Digital, " Anime Rock, Paper, Scissors " adlı bir video yükledi. Niko Pueringer ve Sam Gorski'nin yazıp yönettiği film, yakın zamanda ölen babalarının boş bıraktığı taht için yarışan iki ikizin etrafında dönüyor.

Corridor Digital, makine öğrenimli metinden görüntüye model Stable Diffusion'dan yararlanarak, yeşil bir ekran önünde çekilen kamera görüntülerine anime benzeri dramatik bir görünüm kazandırdı. 

Yapay zeka ile üretilen anime filmini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bu yapay zeka ile üretilen kısa animenin yapımcıları "Ancak animasyon için yeni bir yol bulduğumuzu düşünüyorum. Gerçekliği bir çizgi filme dönüştürmenin bir yolu ve istediğimiz her şeyi kolayca yaratabileceğimiz gerçek yaratıcı özgürlüğe doğru atılan bir adım olarak görüyoruz." diyor.

Bu yeni yapay zeka yöntemleri ile aşılamaz denen dağları, aklınıza gelen çılgın fikirleri daha az para harcayarak ve daha hızlı bir şekilde yapma potansiyeline sahip olacaklarını söyleyen şirket, potansiyelin çok yüksek olduğunu savunuyor. Yapay zeka ile sektördeki daha küçük şirketlerin daha az kaynak ile daha iyi işler yapabilmesi bekleniyor.

Fakat bildiğiniz gibi sanat dünyasında yapay zekanın yeri hala çok tartışmalı ve birçok sanatçı yapay zekaya karşı bir pozisyonda.

Editör: Burak Karahan