Daha önce pek çok sohbet robotu olmasına rağmen hiçbiri, Kasım ayında Elon Musk'ın yöneticiliğini yaptığı OpenAI tarafından halka ücretsiz olarak sunulan ChatGPT kadar iyi çalışmadı. Hatta Musk, kullanışlı yeni arama motoru sayesinde gelecekte ev ödevlerinin gereksiz olacağı konusunda şaka bile yaptı. Ancak, bir öğrencinin makalelerin yapay zeka aracı tarafından yazıp yazılmadığını tespit edebilen bir web sitesi aracı oluşturmasıyla bu hayaller yerle bir olmuş gibi görünüyor...

gpt zero (3)

Yeni GPTZero yapay zeka tarafından yazılan makaleleri tanımlayabiliyor

Princeton Üniversitesi'nde bir öğrenci olan Edward Tian, kopya çekme konusundaki endişeleri azaltmak amacıyla GPTZero'yu adlı bir makale intihal programı yarattı.

Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu! Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu!

Bu ayın başlarında Twitter'a konuşan 22 yaşındaki öğrenci şunları söyledi: "Yeni yılımı, bir makalenin ChatGPT mi yoksa insan tarafından mı yazılmış olduğunu hızlı ve verimli bir şekilde tespit edebilen bir uygulama olan GPTZero'yu geliştirmekle geçirdim."

gpt zero (2)

Kullanmanın ne kadar kolay olduğunu gösteren yeni demolar sunan öğrenci, uygulamayı kullanmak için tek yapmanız gerekenin bir metin paragrafını kopyalayıp GPTZero dedektörüne yapıştırmak olduğunu belirtiyor. GPTZero sayfasının alt kısmında, site size bunun bir yapay zeka botu veya bir insan tarafından yazılmış olma olasılığının yüksek veya düşük olup olmadığı gösteriliyor.

Projenin ardındaki motivasyon hakkında konuşan bilgisayar bilimi ve gazetecilik yan dalları okuyan öğrenci şunları söyledi: "Kısacası, ortalıkta çok fazla chatGPT aldatmacası var. Bunu ve bunu yapay zeka mı yazdığı konusunda biz insanların bilmeyi hakkı var!"

gpt zero (1)

Ne kadar doğru olduğuna gelince ise, bazı karışıklıklar mevcut. Çünkü bazı Twitter kullanıcıları yapay zeka tarafından oluşturulmuş bazı metinleri incelediğini ve testi geçtiğini söylediği için bu yeni program hala tartışmalara açık.

Ancak Tian'ın kendisi hala geliştirme aşamasında olduğunu kabul etti ve şöyle yazdı: "Şu anda hala basit, ancak önümüzdeki birkaç haftayı modeli ve analizi iyileştirerek geçirecek."

Editör: Enes Sapmaz