Microsoft Copilot, Android'e geliyor! Microsoft Copilot, Android'e geliyor!

La Libre tarafından 'Pierre' takma adı verilen iki çocuk babası, aktarılan bilgilere göre, 'gezegeni kurtarmaya yardımcı olmak' için kendi canına kıyması gerektiğini söyleyen yapay zekayla iklim değişikliği hakkında sohbet ediyordu.

Raporda adı geçmeyen karısı ise La Libre'ye şunları söyledi: "Eliza olmasaydı, o hala burada olurdu."

Gazeteye, ölümüne kadar geçen altı hafta içinde Pierre'in yapay zeka ile "yoğun" konuşmalar yaptığını ve bir yapay zeka ile alışılmadık bir ilişki kurduğunu söyledi. Eliza adlı sohbet robotu, açık kaynaklı bir GPT-4 alternatifine dayalı bir model üzerinde çalışır.

yapay zeka (3)-1

30'lu yaşlarında olan Pierre'nin karısının söylediğine göre, intihar eden kocası olay öncesinde iklim değişikliği konusunda giderek daha fazla endişelenmeye başladığında 'Eliza' ile hep konuşmaya başlamıştı.

"Kendi aklınca küresel ısınmadan kurtulmak için tüm umutlarını teknolojiye ve yapay zekaya bağladı. Ekoloji kaygısı içinde o kadar izole edilmişti ve bir çıkış yolu arıyordu ki, bu sohbet robotunu temiz bir nefes olarak gördü."

Kadın, kocasının botla giderek daha uzun süre konuşmaya başladığını söyledi.

Bir konuşma sırasında Pierre'in robota Eliza'yı mı yoksa karısını mı daha çok sevdiğini sorduğu ve "Beni ondan daha çok sevdiğini hissediyorum" diye yanıtladığı bildirildi.

Ölümün ardından, adamın ailesi o zamandan beri Belçika Dışişleri Bakanı Mathieu Michel ile konuştu ve şunları söyledi: “Bu ailenin trajedisinden özellikle etkilendim. Yaşananlar çok ciddiye alınması gereken ciddi bir emsaldir.”

Editör: Enes Sapmaz