Geçtiğimiz Şubat ayında yapay zeka tarafından 1990 yapımı Seinfield sitcom dizisini kendi yorumuyla Twitch'te canlı olarak yayınlayan 'watchmeforever' kanalı Twitch'te oldukça beğenilmişti. Ancak, Twitch'in cinsel kimlik ve cinsiyet etrafında nefret söylemini yasaklayan davranış politikasını ihlal ettikten sonra bir aydan uzun bir süre platformdan uzaklaştırıldı.

Olayda, yapay zekanın baş karakteri Larry eşcinsel topluluğa saldırgan bir davranışta bulunarak, "Transseksüel olmanın aslında bir akıl hastalığı olduğu hakkında bir şeyler yapmayı düşünüyorum. Ya da tüm liberallerin nasıl gizliden geyler oldukları ve isteklerini herkese empoze etmek istedikleri hakkında." dedi. 

Larry'nin bu konuşmasından kısa bir süre sonra Mismatch Media'nın kurucu ortağı Skyler Hartle, sorunun OpenAI GPT-3 Davinci modelinin düzgün çalışmayı durdurmasıyla başladığını açıkladı. Ekip, OpenAI'nin içerik denetlemesinin hala aktif olduğuna inanarak Davinci'nin selefi versiyonu Curie'ye geçiş sağladı. Ancak kısa bir süre sonra canlı yayın dizisi, eşcinsel topluluklar tarafından linçlenmeye başlandı.

yapay zeka seinfield watchme forever (2)

Amazon Prime'dan can sıkan reklam kararı! Amazon Prime'dan can sıkan reklam kararı!

İlginç olayın ardından 1 ay sonra Twitch'te tekrar canlı yayına devam etmeye başlayan 'watchmeforever' kanalı, yapay zeka tarafından desteklenen sonsuz dizi yayına tekrardan devam ediyor. Ancak belirtmek gerekir ki, yeniden yayına başlayan dizinin eski piksel sanatı ve saçma diyaloglarından pek de eser kalmadı. 

yapay zeka seinfield watchme forever (1)

Piksel görüntüler ile komik diyaloglar üretmek için OpenAI'nin GPT-3 doğal dil modelini kullanan bir deney olan bu dizi, 90'ların sevilen sitcom'undan gerçeküstü benzerlik ile canlı olarak yayınlıyor.

'watchmeforever', Twitch kanalının açıklamasına yapay zeka dizisi NOTHING, FOREVER'ı şu şekilde açıklıyor: 

"NOTHING, FOREVER, sonsuza dek olan hiçbir şey hakkında bir şovdur. Asla durmamasının dışında geçmişin popüler sitcomları gibidir.

NOTHING, FOREVER her zaman açıktır, yılın 365 günü ayaktadır ve her dakika yeni içerik sunar. Gördüğünüz, duyduğunuz veya deneyimlediğiniz her şey (Sanat tarzı ve gülme sesleri hariç), makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmaları aracılığıyla oluşturulan her zaman yeniliğini koruyan bir içeriktir.

Üretken içeriğimizin çoğu, OpenAI'nin GPT-3'ü aracılığıyla sağlanır ve Nothing, Forever'ın yaratıcılarının görüşlerini yansıtmaz."

Editör: Enes Sapmaz