Microsoft, bu yılın başlarında bir yapay zeka sohbet robotunu Bing'e entegre ederek, arama motoruyla Google'a karşı rekabet edebilmek için ihtiyaç duyduğu aracı kullanıcılara sundu. Teknoloji devi Microsoft, yapay zekanın yeni nesil sürümünü Bing'de yayınladıktan sonra, geçmişte onu kullanmayan kullanıcıların bile internet aramalarında ona güvendiğini söyledi. Mehdi, Bing'in günlük aktif kullanıcılarının üçte birinin arama motorunu kullanan yeni kullanıcılar olduğunu söyledi.

Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın! Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın!

Başkan Yardımcısı, "Yeni Bing'in bu cazibesini, aramanın yeniden icat edilmesi gerektiği konusundaki görüşümüzün ve Arama + Yanıtlar + Sohbet + Yaratma'yı tek bir deneyimde birleştirmenin benzersiz değer önerisinin bir doğrulaması olarak görüyoruz" dedi.

bing (3)

Rakamlarda bir artış görmenin yanı sıra Microsoft, görünüşe göre daha fazla insanın daha fazla arama yapmasıyla etkileşimde de bir büyüme yaşıyor. Şirket, söz konusu başarı için iki faktörü gösteriyor: İlki, büyük olasılıkla Bing'in sohbet yapay zekasının yeni bir özellik olarak eklenmesinin de yardımıyla Edge'in kullanımdaki büyümesi. Ayrıca, Prometheus yapay zeka modelinin tanıtılmasının Bing'in arama sonuçlarını daha tutarlı hale getirdiğini, bu nedenle insanların arama motorunu daha fazla kullandığını veya en azından denediğini söyledi. Ayrıca örünüşe göre, Bing'in günlük yapay zeka robotunu kullanıcıların yaklaşık üçte biri, her gün arama sorguları için kullanıyor. 

Editör: Enes Sapmaz