Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı... Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı...

ABD'de yaşanan olayda Sacramento itfaiye ekibi, bir Tesla Model S'in otoyolda yanmaya başladığına dair gelen ihbar ile yola çıktı. Ancak ilk bakışta sıradan bir olay gibi gözüken bu durum, elektrikli otomobilleri söndürmenin içten yanmalı araçlardan çok daha zor olduğunu gözler önüne serdi.

FnmfP3jaEAAob2C

Yanan Tesla aracını söndürmek için iki itfaiye aracı, bir su tankeri ve bir merdivenli kamyon talep etmek zorunda kalındı. Batarya kaynaklı yangının söndürülmesi için otomobil kriko ile kaldırıldı ve alevleri söndürebilmek için tam 6.000 galon (22.700 litre) su harcandı. 

*Bir Amerikan galonu yaklaşık 3.8 litreye denk geliyor

FnmfP3WaEAEJyCl

Tesla Model S'in acil durum müdahale kılavuzunda elektrikli otomobilin bataryasını söndürmek ve soğutmak için 3.000 ila 8.000 galon (11.356 ila 30.283 litre) su gerekebileceği bilgisi yer alıyor.

tesla-yangın-bilgi

İtfaiyeciler, klasik arabalarda kullanılan köpüklerin de bu aracı söndürmek için kullanılamayacağını belirtiyor. Yanma sürecini durdurmak için oksijeni kesmek amacıyla kullanılan köpük elektrikli araçlarda işe yaramıyor. Bunun nedeni ise, lityum piller yandığında katot malzemesi yok olur ve oksijen açığa çıkar, bu nedenle yanma köpüğün altında bile devam eder.

FnnA_SUaQAASFtr

Editör: Burak Karahan