27 ülkeyi kapsayan Avrupa Birliği, bugün Brüksel’de düzenlenen AB Parlamento toplantısında dizel ve benzinli araçları yasaklayan kararı resmi olarak onaylandı. Bu yasaya göre 2035 yılında 27 ülkede benzinli ve dizel araç satışı tamamen yasaklanacak. Geçtiğimiz senelerde Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler, yeni çevreci yasaya uyacakları konusunda onay vererek ve çalışmalara başlamıştı.

Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor! Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor!

806x378-elektrikli-arac-sarj-istasyonlari-yayginlasiyor-1491727972781

Bugün Brüksel'de düzenlenen toplantıda içten yanmalı motora sahip araçların 2035 yılında yasaklanacak yasayı resmi olarak onaylayan yetkililer, 2035’e kadar hazırlanması gerektiğini söyledi. Ayrıca yeni yasaya göre otomobil üreticileri, 2030 yılına kadar karbondioksit salınımlarını 2021 yılına oranla %55 oranında düşürmek zorunda olacak. Bunun yanı sıra, 2035 yılından itibaren tamamen elektrikli otomobil satışına geçmek için gerekli altyapı düzenlemelerini yapmak gerekecek.

elektrikli-araçlar-1

AB'nin onayladığı yasaya göre, bu 27 ülke, içten yanmalı motora sahip otomobil kullanan vatandaşları 2035 yılından itibaren elektrikli otomobillere geçmek zorunda bırakacak. Hükümetler bu geçişi kolaylaştırmak adına şarj istasyonları kurmak ve geçişi hızlandıracak kampanyalar düzenlemekle yükümlü tutulacak.

Editör: Enes Sapmaz