Çin'de halka açık yollarda test edilen, Çinli teknoloji şirketi Xiaomi'nin ilk elektrikli otomobilinin fotoğrafları ortaya çıktı. China Automative tarafından paylaşılan fotoğraflarla birlikte, aracın fiyat bilgileri de yayınlandı.

xiaomi-otomobil (1)

Xiaomi'nin üreteceği ilk elektrikli otomobilin kod adı Modena ve tamamen elektrikli bir sedan. A'dan Z'ye tüm elektronik cihaz çeşitlerini üreten Xiaomi'nin ilk otomobiline neden bir İtalyan şehrinin adını verdiği ise bilinniyor.

Xiaomi'nin elektrikli aracının 38,000 ila 44,000 dolar aralığında bir fiyata sahip olacağı belirtiliyor. Fiyat konusunda daha önceleri konuşulan aralık ise 22,000 ila 29,000 dolar civarıydı.

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

xiaomi-otomobil (2)

Xiaomi'nin elektrikli otomobilinin özellikleri

Xiaomi'nin Modena kod adlı otomobilinin seri üretiminin 2024 yılında başlaması bekleniyor. Ancak aracın tanıtımının ve ön siparişlerinin bu yıl içerisinde yapılması bekleniyor. Fotoğrafları ortaya çıkan araç, aerodinamik bir gövdeye, uzun bir kaputa ve tavanda Lidar sensörüne sahip bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

xiaomi-otomobil (3)

Daha önce aktarılan bilgilere göre elektrikli otomobil, her biri Qualcomm 8295 çipe sahip üç versiyon olarak satışa çıkacak. İkisi BYD'nin 400 volt şarj ile uyumlu Blade demir-fosfat bataryasına, üçüncüsü ise CATL'nin 800 voltluk şarjı destekleyen ve sadece 15 dakikada %0'dan %80'e kadar şarj edebilen Qilin bataryasına sahip olacak.

xiaomi-otomobil (1)-1

Otomobil birçok insan tarafından Porche Panamera'ya benzetildi. Aracın arka kısmında bir spoiler olduğu da görülebiliyor.

Xiaomi'nin Modena dışında 2025 yılında çıkması beklenen Le Mans kod adlı bir elektrikli araç geliştirdiği de biliniyor.

xiaomi-otomobil (2)-1

Kaynak: https://news.mydrivers.com/1/883/883828.htm
Editör: Burak Karahan