Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin yeni amiral gemisi serisi Xiaomi 13'ün tanıtımında detaylarını paylaştığı yeni arayüzü MIUI 14 ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Xiaomi kullanıcılarına bu kez biraz üzücü bir haber geldi. Yeni Android 13 tabanlı MIUI 14 arayüzünün bazı özellikleri eski model cihazlarda kullanılamayacak. Yani çok yeni bir Xiaomi modeline sahip değilseniz bazı özellikleri deneyimleme şansına sahip olamayacaksınız.

Hangi özellikler eski modellerde olmayacak?

MIUI 14 tanıtımında gösterilen 'foton motoru' adlı özellik telefon ile gelen ve özelliğe uygun üretilmiş üçüncü parti uygulamaların hızını ve akıcılığını büyük ölçüde artırıyor. Ancak bu özellik sadece Snapdragon 8/8+ Gen 1 ve Snapdragon 8 Gen 2 yonga setine sahip telefonlarda çalışacak.

miui14-2

Bunun dışında 'fotoğraftan metin tanıma' özelliği Qualcomm Snapdragon 7 ve Snapdragon 8 serisi işlemcilerin yanı sıra Helio G80 ve daha yeni MediaTek yonga setlerinde de çalışacak.

Samsung, Instagram ve Snapchat'le anlaştı! Samsung, Instagram ve Snapchat'le anlaştı!

Son olarak ise 8 sistem uygulaması hariç tüm yerleşik uygulamaları kaldırabilme özelliği, sadece  Ekim 2022'den sonra piyasaya sürülen telefonlarda kullanılabilecek. Yani şu an için sadece Xiaomi 13 serisi bu özellikten faydalanabiliyor. Bu tarihten önceki modellerde yerleşik uygulamaları kaldırmak mümkün olmayacak.

MIUI 14'ün detaylı özellikleri için aşağıdaki haberimizi inceleyebilirsiniz:

İşte MIUI 14 güncellemesi ile gelen özellikler! İlk önce hangi Xiaomi modelleri alacak? İşte MIUI 14 güncellemesi ile gelen özellikler! İlk önce hangi Xiaomi modelleri alacak?

Editör: Burak Karahan