Son dönemde ilgili alanına liderlik eden firmanın birçok firmanın işten çıkarma kararlarını duyuyoruz. Bu dev isimler, dünya çapında yaşanan ekonomik kriz ve bazı değişiklikler nedeniyle bu tip oldukça zor kararlar alabiliyor.

Bu kararlara örnek bir haber de Xiaomi'den geldi. Son iddialara göre teknoloji şirketi, çalışanlarını işten çıkarmaya hazırlanıyor...

xiaomi (4)

Dünya genelinde artan maliyetler, yüksek enflasyon ve COVID-19 salgını sonrasında yaşanan stok dalgalanmaları ve hammadde kaynağı eksikliği sonucu, şirketler zararlarının bir kısmını harcamalarından veya eleman eksiltme politikası uygulayarak azaltmak istiyorlar. Bazı söylentilere göre, Xiaomi de bu zararlardan nasibini almış şirketler arasında. Firmanın birden fazla departmanının ekonomik koşullardan dolayı oldukça olumsuz şekilde etkilendiği düşünülüyor.

Xiaomi’nin bu işten çıkartma söylemleri, departman boyutlarının değişeceği yönünde olduğu yönünde. Bu departmanlar arasında bazıları yüzde 40 oranında bir küçülme görürken, bazı departmanlarda ise bu sayı yüzde 70 seviyelerine çıkabileceği aktarılıyor. Ayrıca Xiaomi’nin bu yıl içinde gösterdiği performans geçtiğimiz yıllara oranla daha düşük. 2021 yılına kıyasla gelir kar oranı ortalama olarak yüzde 60’a yakın şirketin ilk üç çeyreğindeki karı sırasıyla 28,6 milyar yuan, 20,8 milyar yuan ve 21,2 milyar yuan seviyelerinde seyrediyor.

Xiaomi'de kaç kişi işinden olacak?

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan verilere göre, 32,609’u Çin’de olmak üzere 35,314 çalışanı bulunan Xiaomi, işgücünden kısarak maliyetleri düşürmeye çalışıyor olabilir. Ancak bu hamlenin şirketin rekabet gücünü ne yönde etkileyeceği belli değil. Şirketteki ne kadar kişiyi işten çıkaracağı hakkında bir şey söylenmese de, bu oranın yüzde 15 seviyelerinde tutulacağı belirtiliyor. Bu durumda yaklaşık olarak 6000 kişi işten atılma tehlike ile karşı karşıya kalacak.

xiaomi (1)

Google, Haritalar uygulamasına özel kullanışlı yeni özellikler ekledi! Google, Haritalar uygulamasına özel kullanışlı yeni özellikler ekledi!

Haberimizde aktardığımız bilgilerin şuanlık için bir iddiadan daha fazlası olduğunu hatırlatmakta büyük fayda var.