Xbox, Xbox Series X ve S ile kesinlikle işleri geri yoluna koymuş olsa da, Xbox One, Microsoft için adeta bir felaketti. Xbox One 2013'te piyasaya sürülmeden önce Microsoft, özel oyunların yerine konsolun eğlence yönüne büyük önem verdi. Bu durumdan hoşnut olmayan Xbox kullanıcıları, Xbox One yerine PlayStation ve Nintendo'yu tercih ederek başka konsollara yöneldi.

Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor! Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor!

O dönemleri birincil kişi olarak anlatan Xbox patronu Phil Spencer, konsol savaşlarını ve şirketin Xbox One ile PlayStation'a 'en iyi konsol ünvanını' nasıl kaptırdığını aktardı.

Xcast'te konuşan Spencer, Xbox'ın geleneksel stratejilerle Nintendo veya PlayStation'ı yenemeyeceğini kabul etti, bunun yerine oyuncuları için benzersiz oyun deneyimleri oluşturmaya odaklandığını söyledi.

Phill Spencer, "Harika oyunlar geliştirirsek, aniden konsol paylaşımının dramatik bir şekilde değiştiğini göreceğiniz pek de doğru değil. Kaybedilecek en kötü nesli, herkesin kendi dijital kitaplığını oluşturduğu Xbox One neslinde kaybettik.

"Konsolumuzdaki harika oyunlara daha fazla odaklanırsak, bir şekilde konsol yarışını kazanacağımız fikri, bence çoğu insanın gerçekliğiyle ilgili değil."

"Sony'yi teselli etme veya Nintendo'yu teselli etme işinde değiliz. Bizim için gerçekten harika bir çözüm veya kazanç yoktu. Xbox için bir başkasının ardından kalmanın bir kazancı olmadığını söyleyeceğim.

xbox game pass uyelik (1)-3

Spencer sözlerini şöyle bitirdi: "Game Pass ile, Xcloud ile yaptığımız şeylerle ve oyunlarımızı oluşturma şeklimizle yola çıkıp kendi işimizi yapmalıyız."

Editör: Enes Sapmaz