Oyun ve teknoloji dünyasından zam haberleri art arda geliyor. Geçtiğimiz günlerde Steam'in önerilen dolar kurunu 10 TL'ye yükseltmesiyle birlikte %500'e varabilecek zamlar görebileceğimizi sizinle paylaşmıştık. Şimdi ise bir kötü haber de Microsoft yani Xbox tarafından geldi.

Microsoft'u oyun departmanı Microsoft Gamin'in CEO'su Phil Spencer, The Wall Street Jorunal'ın gerçekleştirdiği bir etkinlikte konuştu. Spencer, gündeme dair konuşmaları sırasında  Xbox konsolları, Microsoft'un ücretli abonelik paketi Xbox/PC Game Pass ve oyun fiyatlarına zam geleceğinin adeta sinyalini verdi. 

Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock

"Fiyatları yükseltmek zorunda kalacağız"

Phil Spencer'ın fiyatlara zam geleceğini ima ettiği sözleri şöyle:

"Bir noktada fiyatları yükseltmek zorunda kalacağımızı düşünüyorum. Ancak yeni yıl tatil sezonuna girerken fiyatları korumanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Oyun, konsol ve ücretli abonelik fiyatlarımızı hep sabit tuttuk. Bunu sonsuza kadar yapabileceğimizi sanmıyorum. Sanırım bir noktada bunu yapmak, bir şeylerin fiyatını yükseltmek zorunda kalacağız."

Phil-Spencer-Xbox-Series-X-donanim

Microsoft'un önemli gelir kaynaklarından biri olan oyun sektörü, özellikle de Xbox ve Game Pass satışlarıyla son dönemde önemli yükselişe geçti. Sony'nin aksine konsollarında ve Game Pass aboneliklerinde artış yapmayan Microsoft, gelirini artırmayı başarmıştı.

Microsoft'un Game Pass aboneliklerine ve konsol fiyatlarına ne zaman zam yapacağı henüz belli değil ancak şu anki fiyatlarla kullanmak için en az yılbaşına kadar süremiz olduğunu söyleyebiliriz.

Sony tarafında 499 euro fiyatla satışa çıkan diskli PlayStation 5 günümüzde 549,99 euro fiyat etiketine sahip. Xbox ise uzun süredir zam yapmaktan kaçınıyor ve Xbox Series X’i 499 dolar (Türkiye’de 16.999 TL) ve Series S’i 299 dolar (Türkiye’de 8999 TL) fiyatla satmaya devam ediyor. 

Editör: Burak Karahan