Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, gönderilen tek seferlik fotoğraf ve videolardan ekran görüntüsü almayı engelleyen yeni özelliğiyle kullanıcıları önemli bir problemden kurtaracak.

WhatsApp'ın 22.21.0.71 kodlu iOS beta versiyonunda karşımıza çıkan ancak henüs geliştirme aşamasında olan bu özelliğin daha önce geleceği yönünde sızıntılar vardı. Ancak özellik ekran görüntüleriyle birlikte ilk defa karşımıza bu kadar net çıktı.

Tek seferlik gönderilerin en büyük problemi çözülüyor

WhatsApp uygulamasına gelen özellikler arasında oldukça beğenilen tek sefer görüntülenebilir fotoğraf ve videolar, çok önemli bir kusura sahipti. Bu da tek sefer görüntülenebilir fotoğraf ve videoların ekran görüntülerinin alınabilmesiydi. Bu da aslında özelliğin en büyük amacı olan fotoğrafın veya videoların bir kez görüntülenme mantığına tamamen ters düşüyordu. Yakın zamanda bu durum değişiyor ve ilk görüntüleri de iOS beta sürümünde ortaya çıktı.

İşte ekran görüntüsü alınmaya çalıştığında böyle gözükecek:

bac5181d5e74a0ab3e436d2fe8f4aa34f5e13013

Spotify'dan yeni özellik: Jam! Spotify'dan yeni özellik: Jam!

WABetaInfo'nun tespit ettiği yeni özellikle, tek seferlik fotoğraf ve videolarda ekran görüntüsü alınmaya çalışıldığında bir uyarı karşımıza çıkacak. WhatsApp, “Bir kez görüntüle” seçili medyayı kaydetmek istediğinizde “Güvenlik politikası nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor” şeklinde bir uyarı gösteriyor.

Artık bu özellik ile daha güvenli ve gönderdiğimiz fotoğraf ve videoların tek sefer görüntülenecek şekilde atıldığından emin olarak gönderebileceksiniz. 

Yine de unutmayın ki, karşı taraf, ikincil bir cihaz kullanarak tek seferlik video veya fotoğrafın kaydını alabilir. Ayrıca sadece ekran görüntüsü alma değil aynı zamanda ekran kaydı alma özelliği de engellenecek.

WABetaInfo tarafından aktarılan bilgiye göre, üçüncü parti yazılımlar kullanarak ekran görüntüsü veya video kaydı almak mümkün. Ancak kaydedilen görüntü veya videonun tamamen siyah olduğu fark edildi. Ekran görüntüsü almaya çalışırsanız karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Özelliğin ne zaman çıkacağı ile ilgili bir açıklama veya detay yok. WhatsApp'ın iOS beta sürümü kodlarında tespit edilen özelliğin piyasaya çıkması çok uzun sürmeyecektir. Ayrıca özellik yalnızca iOS değil, Android, web ve masaüstü sürümlerine de gelecek.

Siz tek seferlik fotoğraf ve videoları kullanıyor musunuz? Bu özelliğin gelmesinden memnun musunuz?