Excel dosyasını PDF'e çevirme nasıl yapılır? Excel dosyasını PDF'e çevirme nasıl yapılır?

WhatsApp’ta bireysel veya grup sohbetlerinde gönderdiğiniz mesajı karşı taraf okur ise gönderilen mesaj iki mavi tik ile işaretlenir. Bu iki mavi tik, mesajın okunduğunu veya herkes tarafından okunduğunu belli eden bir işarettir. Gönderdiğiniz veya size gönderilen bir mesajı okunduğu zaman mesaj, iki mavi tik ile onay işareti alır ve okundu bilgisi sayesinde mesajın ne zaman okunduğu gösterilir.

WhatsApp’ta üç farklı mesaj onay işareti bulunur. Bu onay işaretlerinden ilki; tek gri tik işaretidir ve mesajın karşı tarafa gönderildiğini gösterir. İkinci onay işareti ise iki gri tik onayıdır ve gönderilen mesajın karşı tarafın cihazına iletildiğini gösterir. Son onay işareti ise iki mavi tik ile gösterilen okundu bilgisi işaretidir ve bu işaret mesajın okunduğunu gösterir. Okundu bilgisi, istenilir ise gizlilik ayarlarından kapatılabilir. Ama okundu bilgisinin kapatılması bazı sonuçlar doğurabilir. Siz de WhatsApp’ta gönderdiğiniz mesajın okundu bilgisini kapatmak istiyorsanız, haberimizin detaylarında yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

WhatsApp okundu bilgisi kapatma nasıl yapılır?

Okundu bilgisini kapatmak sadece bireysel sohbet mesajlarını etkiler, grup sohbetlerinde gönderdiğiniz mesajların okundu bilgisi kapatılamaz.

 • WhatsApp uygulamanızı başlatın.
 • Sağ üst bölümde bulunan üç noktaya (diğer seçenekler) dokunun.

whatsapp-okundu-bilgisi (1)

 • Açılan pencerede “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

whatsapp-okundu-bilgisi (2)

 • “Hesap” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​whatsapp-okundu-bilgisi (3)

 • “Gizlilik” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​whatsapp-okundu-bilgisi (4)

 • “Okundu bilgisi” anahtarını kapalı duruma getirin.

​​​​​​​whatsapp-okundu-bilgisi (5)

 • Gönderdiğiniz veya aldığınız bireysel sohbet mesajlarında okundu bilgisi kapatılacaktır.

WhatsApp okundu bilgisi kapatılırsa ne olur?

Okundu bilgisini kapattığınız zaman, gönderdiğiniz mesajların okunduğunu ve ne zaman okunduğunu göremezsiniz. Aynı durum aldığınız mesajlar içinde geçerlidir, bir kişinin mesajını okuduğunuz zaman kişi mesajın okunduğunu ve ne zaman okunduğunu göremez.

Okundu bilgisini kapatmak WhatsApp durumlarını etkiler. Okundu bilgisi kapalı olduğu zaman bir kişinin durumu izlerseniz, kişi durumunu izlediğini göremez. Aynı şekilde okundu bilgisi kapalıyken paylaştığınız durumları kimlerin izlediğini göremezsiniz.

WhatsApp okundu bilgisinin olmamasının diğer nedenleri?

 • Bireysel sohbette gönderdiğiniz mesajın okundu bilgisi gözükmüyor ise alıcı veya siz gizlilik ayarlarından okundu bilgisini devre dışı bırakmış olabilirsiniz.
 • Mesajın alıcısı sizi engellemiş olabilir.
 • Mesajı gönderdiğiniz kişi mesajı açmamış olabilir.
 • Mesajı gönderdiğiniz kişinin veya sizin internet bağlantısında sorun olabilir.