WhatsApp uygulaması ile telefon rehberinize kayıtlı olan veya telefon numarasına sahip olduğunuz kişileri sesli veya görüntülü olarak arayabilirsiniz. WhatsApp, sesli ve görüntülü aramaları kayıt altına alır, bu nedenden ötürü aramalarınız geçmişe kayıt edilir. Arama geçmişini sadece telefonu kullanan kişi görebilir ama telefonunuz başka birisinin eline geçer ise arama geçmişiniz görebilir. Arama geçmişinizde gizli bir arama var ve bu aramanın kimse tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız, arama geçmişinizi silebilirsiniz, tabi geçmiş temizleme işleminizi bu nedenden dolayı değil de, sadece temizlik olsun diye de yapabilirsiniz.

WhatsApp arama geçmişi kayıtlarını tek tek veya tümünü aynı anda silebilirsiniz. Silinen geçmiş aramalar bir daha görüntülenemez. Arama geçmişi bölümünde hiç bir kayıt yok ise daha önce bir sesli veya görüntülü arama yapamamış olabilirsiniz veya tüm arama geçmişi temizlenmiş olabilir. Siz de WhatsApp arama geçmişi kayıtlarınızı tek tek veya tümünü temizlemek istiyorsanız haberimizin detaylarında bulunan adımları takip edebilirsiniz. Hazırsanız hemen başlayalım.

CV nasıl hazırlanır? Canva'dan ücretsiz özgeçmiş hazırlama nasıl yapılır? CV nasıl hazırlanır? Canva'dan ücretsiz özgeçmiş hazırlama nasıl yapılır?

WhatsApp arama geçmişi nasıl temizlenir?

Uygulama içinde yapacağınız birkaç işlem ile arama geçmişiniz tek tek veya tümünü hızlıca temizleyebilirsiniz. Arama geçmişinde silmek istediğiniz kayıtların bilgileri de bulunur. Bu bilgileri kullanarak silmek istediğiniz arama kaydını bulabilir ve temizleyebilirsiniz. Bu işlemler için aşağıdaki adımları uygulayın.

WhatsApp arama geçmişi tek tek temizleme

 • WhatsApp uygulamanızı başlatın.
 • Uygulama ana ekranının sağ üst bölümünde bulunan “Aramalar” seçeneğine dokunun.

6c1a2532-00bb-4a6c-838d-ee65a7f11bc0

 • Silmek istediğiniz aramaya dokunun.

whatsapp-arama-kaydı-silme (2)

 • Aramam kaydının sağ üst bölümünde bulunan üç noktaya (diğer seçenekler) dokunun. (Bu bölümde arama kaydının türü, tarihi ve saati, süresi ve ne kadar veri kullandığı gösterilir.)

​​​​​​​whatsapp-arama-kaydı-silme (3)

 • Açılan pencerede “Arama kayıtlarından sil” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​whatsapp-arama-kaydı-silme (4)

 • Arama kaydınız geçmişten silinecektir.

Yukarda anlatılan yönteme alternatif olarak, “Aramalar” bölümünde silmek istediğiniz kayda basılı tutun ve sağ üst bölümde açılan çöp kutusuna dokunun. Arama kaydı geçmişten silinecektir. (iPhone kullanıcıları için arama kaydını sola kaydırın ve silin.)

WhatsApp tüm arama geçmişini temizleme

 • WhatsApp uygulamanızı başlatın.
 • Uygulama ana ekranının sağ üst bölümünde bulunan “Aramalar” seçeneğine dokunun.
 • Aramalar bölümünde bulunurken sağ üst bölümde yer alan üç noktaya (diğer seçenekler) dokunun.

​​​​​​​whatsapp-arma-kaydi-tum (1)

 • Açılan pencerede “Arama kayıtlarını sil” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​whatsapp-arma-kaydi-tum (2)

 • Tüm arama kayıtlarını temizleme onayını vermek için “Tamam” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​whatsapp-arma-kaydi-tum (3)

 • Tüm aramalar temizlenecektir.