Warner Bros. Discovery, Paramount'a özel akış haklarına sahip olması gerektiğini iddia ettiği South Park içeriğini "çaldığı" iddiasıyla dava etti.

HBO Max'in ana şirketi Cuma günü açılan bir davada, Paramount'un South Park'ın yaratıcıları ve MTV yan kuruluşuyla birlikte çalışarak izleyicileri platforma çekmek için "mümkün olduğunca yeni South Park içeriğinin Paramount Plus'a yönlendirmek" için çalıştığını iddia etti.

southpark (1)

OpenAI'ın yıllık gelir iddiası ortalığı sarstı! Apple iş birliği cabası... OpenAI'ın yıllık gelir iddiası ortalığı sarstı! Apple iş birliği cabası...

2019'da Warner Bros. Discovery, Paramount ile South Park yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone arasındaki bir ortak girişim olan South Park Digital Studios'un lisans vermeyi kabul ettiği 300'den fazla bölümün her biri için yaklaşık 1,6 milyon dolar ödediğini söyledi. Warner Bros. Discovery, South Park'ın uzun süredir kablolu TV yayınına ev sahipliği yapan Comedy Central'ın da sahibi olan Paramount'un South Park Digital Studios'u Warner Bros. Discovery ile olan bu sözleşmeyi ihlal etmeye "teşvik ettiğini" iddia etti.

Ayrıca South Park'ın 24, 25 ve 26. sezonları ve yakında çıkacak olan 30 yeni bölümü Haziran 2025'e kadar HBO Max'e getirilmesi planlanıyordu. Ancak Warner Bros. Discovery, ödediği parayı alamadığını iddia etti. South Park Digital Studios'un her sezon için 10 yeni bölüm geitmr sözünü yerine getirmediğini ve 50 dakikalık Pandemi Özel Bölümü için şirketten fazladan ücret aldığını iddia etti.

southpark (2)

Dava aynı zamanda Paramount'un South Park'ın yaratıcılarıyla Ağustos 2021'de Paramount Plus'ın lansmanından sadece aylar sonra yaptığı 900 milyon dolarlık devasa anlaşmayı da ele alıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak South Park, HBO Max ile olan sözleşmesi sona erdikten sonra yalnızca Paramount Plus'ta yayın yapmaya başlayacak.

Bir Paramount sözcüsü, iddialara karşı yaptığı açıklamada, "bu iddiaların asılsız olduğuna" inandığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz