Kripto para madenciliğinin zirve yaptığı ve herkesin ekran kartlarına hücum ettiği dönemde, hem fiyatlar uçuk seviyelere fırlamış hem de kartları bulmak imkansız hale gelmişti. Madenciler adeta ekran kartlarını kamyonla satın aldığı için oyunculara ekran kartı kalmıyordu. Şimdi ise durumlar biraz değişti.

Nvidia'nın yeni ekran kartı RTX 4070'in fiyatı belli oldu! Nvidia'nın yeni ekran kartı RTX 4070'in fiyatı belli oldu!

Kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüş, Ethereum'un artık kazılamaması, diğer kripto paralarda da madenciliğin çok zor hale gelmesiyle birlikte madenciler ellerindeki GPU'ları satışa çıkarmış durumda. İkinci el ekran kartı piyasasında, özellikle de Güney Asya'da büyük bir ekran kartı patlaması var. Bu duruma dikkat çekmek isteyen bir Vietnamlı sosyal medya fenomoen de eğlenceli bir parodi hazırladı.

5d2f0ea31d28a8ff6b44ed901ba0ccecf7b1ed47

Kiloyla ekran kartı sattı

Kendisini “VGA’nın kralı” olarak adlandıran Vietnam’lı Lê Thanh, Facebook’ta ve diğer sosyal medya platformlarında paylaştığı fotoğraflarla GPU piyasasının durumunu göstererek adeta dalga geçti. Bir sokak tezgahına ekran kartlarını dizerek satnmaya başlayan Thanh, NVIDIA ve AMD'nin son model ekran kartlarını kilo usülü dağıtıyordu.

Pardoinin devamıonda ise Thanh tezgahta otururken bir adam gelip kilo usülü ekran kartlarından satın almak istedi. GPU'ları tartan satıcı kartları poşete koyup müşteriye verdi. 

oyuncular-saskin-kilo-ile-ekran-karti-satisi-basladi2

Pandemi döneminde evlere kapanan insanlar ekran kartlarına ve diğer PC parçalarına akın etmiş, ekran kartları üzerinden yapılan madencilik zirve yapmış ve bu da ekran kartı piyasasının adeta uçmasına sebep olmuştu. Şimdi ise tüm bunlar tersine döndü, pandemi sonra erdi ve artık GPU ile madencilik sona erdi. Bu da madencilerin ellerindeki yüzlerce ekran kartını satmaya çalışmasıyla sonlanıyor.

Bu durum üreticilerin tahminlerinde de kendisini belli ediyor. Büyük üreticilerin hiçbiri önümüzdeki dönemde parlak bir performans beklemiyor. En azından ileride GPU bulma ihtimalimiz artıyor.

Editör: Burak Karahan