Neuroimage: Reports dergisinde video oyunları ve beyin üzerine "Video oyunu oyuncuları karar verme yeteneklerini ve beyin aktivitelerini geliştirdi" başlıklı yeni bir araştırma yayınlandı. 

The Division'ın yeni oyunu askıya alındı! The Division'ın yeni oyunu askıya alındı!

Georgia State Üniversitesi'nden araştırmacılar, sık video oyunu oynayanların beyinlerini incelemek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) sistemini kullandılar.  Yapılan çalışma, video oyunu oynayanların yani oyuncuların,  video oyunları oynamayan insanlarla karşılaştırıldığında, "üstün duyusal-motor karar verme becerileri " gösterdi ve önemli beyin bölgelerinde beyin aktivitesinin arttığı gözlemlendi. Çalışma, 28'i normal video oyunu oyuncusu ve 19'u oyuncu olmayan  toplam 47 genç yetişkin katılımcı ile gerçekleştirildi.

Bir fMRI makinesinin içinde yatan hastalara görsel bir ipucu ve ardından ekranda hareketli noktalar görmek için bir ayna sunuldu. Noktaların hangi yönde hareket ettiğini görmek için sol veya sağ elleriyle bir düğmeye basmaları veya hareket yoksa bir düğmeye basmamaları istendi. Genel olarak, çalışma, video oyunu oyuncularının belirli beyin bölgelerinde gelişmiş aktivite ile ilişkili olarak daha hızlı ve daha doğru tepkilere sahip olduğunu ortaya koydu. Oyunculardaki hız ve doğruluk, ikisi arasında herhangi bir değiş tokuş olmaksızın fark edilir derecede daha iyiydi.

Feature-Image

Georgia Eyaleti Fizik ve Astronomi Bölümü ve üniversitenin Sinirbilim Enstitüsü'nde doçent olan baş araştırmacı Mukesh Dhamala araştırmayla ilgili şunları söyledi:

"Video oyunları, gençlerimizin ezici çoğunluğu tarafından haftada üç saatten fazla oynanıyor, ancak karar verme yetenekleri ve beyin üzerindeki yararlı etkileri tam olarak bilinmiyor. Çalışmalarımız buna bazı cevaplar veriyor. Video oyunu oynamak etkili bir şekilde eğitim için kullanılabilir. Örneğin; karar verme verimliliği eğitimi ve ilgili beyin ağları tanımlandıktan sonra  terapötik müdahaleler için kullanılabilir."

Araştırmada, "Bu sonuçlar, video oyunu oynamanın, karar verme becerilerini geliştirmek için duyum, algı ve eyleme eşleme için alt süreçlerin birçoğunu potansiyel olarak geliştirdiğini gösteriyor. Bulgularda, video oyunlarının performansı ve potansiyeli geliştirmek için beyni nasıl değiştirdiğini ve göreve özgü aktiviteyi arttırmaya yönelik etkilerini aydınlatıyor. Bu sonuçlar, video oyunu oynamanın karar verme yetenekleriyle bağlantılı olduğunu ve bilişsel eğitim için iyi bir aday olduğunu gösteriyor." denildi.

Editör: Burak Karahan