Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan mesajlaşma uygulaması Telegram, birçok yeni özellikle daha çok insanı çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda 'Telegram Premium' abonelik sistemini kullanıma sunan platform, iOS’te 13,99 TL, Android’de ise 13,49’luk fiyatlarla abonelerine ekstra özellikle sağlıyor.

Son olarak Telegram'ın yeni bir özelliği ortaya çıktı. Sosyal medya uygulamalarıyla ilgili yenilikleri paylaşan Matt Navarra'ın fark ettiği özellik, Telegram'a 'ücretli gönderiler' getirecek. Nasıl mı?

Mesajları görmek için ücret ödemeniz gerekebilir

telegram-ücretli-mesaj-1

Ortaya çıkan ekran görüntülerine baktığımızda Telgram'ın 'ücretli mesajlar' özelliğinin belli mesajlar için ücret talep edebileceğini gösteriyor. Yukarıda gördüğünüz gibi gelen görsel mesajını görmek için 1 euro talep edilmiş. Bu sistem muhtemelen, gönderiyi gönderen kişinin seçtiği ve istediği ücrete göre belirlencek. Örneğin, ben karşımdakine bir video gönderirken, karşımdakinin bu videoyu görmesi için bana 1 euro ödemesini isteyebileceğim.

Elon Musk'ın yapay zeka sohbet robotu X'te kullanıma sunuluyor! Elon Musk'ın yapay zeka sohbet robotu X'te kullanıma sunuluyor!

Henüz beta aşamasında test edilen bu özelliğin genel kullanıma sunulacağı tarih belli değil.

teleram-ödeme-yontemi

Buna ek olarak iOS’ta da test edilen özellikle ilgili dikkat çeken bir kısım da platformun kendi ödeme sistemini kullanması. Bu, Telegram’ın ücretli gönderiler için Apple’ın App Store uygulama içi satın alma sistemini tercih etmediğini, bunun yerine kendi sistemini kullandığını gösteriyor. Ancak bu özellik App Store kurallarına uymadığı için hayata geçmesi muthemlen gerçek olmayacak bi özelik gibi duruyor. Bildiğiniz gibi Telgram ya da diğer uygulamalar, Apple’a her satıştan %30 komisyon ödememek zorunda. Bu yüzden de böyle yöntemler üzerinde çalışmalar olması normal ancak gerçekleşmesi güç gözüküyor. CEO Pavel Durov, App Store’un katı kuralları nedeniyle şirketi açıkça eleştiriyordu ve Apple ile Telegram arasındaki ipler oldukça gergin durumda. Ünlü iş insanı, şirketin Telegram’ın bazı iOS güncellemelerini yapmaması gibi konularda sert açıklamalar yapmıştı.

Editör: Burak Karahan