Oyun tarihinin en popüler gerçek zamanlı strateji oyun serilerinden biri olan Age of Empires'ın geçtiğimiz yıl yayınlanan yeni oyunu Age of Empires IV, günler geçtikçe yeni içeriklerle oyuncuların karşısına çıkmaya devam ediyor. 

Age of Empires IV ile ilgili son olarak özellikle de Türk oyuncuların çok dikkatini çekecek bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde oyuna Osmanlı İmparatorluğu'nun ekleneceği resmi olarak açıklanmıştı. Fakat oyunun resmi sosyal medya hesabından daha da heyecan verici bir paylaşım yapıldı ve "The Mehter is coming" yani "Mehter geliyor!" sözlerine yer verildi.

Mehter Takımı eşliğinde savaşacağız

Geliştirici ekip Relic Entertainment'in Age of Empires IV oyuna eklenecek iki yeni medeniyeti geçtiğimiz günerde açıklamıştı. Bunlardan biri Osmanlı diğeri ise Malililer. Mehter Takımı ile savaşa gitmek için çok fazla beklemeyeceğiz. Geliştirici ekip, Osmanlı İmparatorluğu, bu hafta itibarıyla önizleme sürümü kapsamında oynanabilir olacağını açıkladı. Ayrıca oyunun kararlı sürümüne gelecek güncelleme de ekim ayı içerisinde olacak.

Age of Empires IV'te Osmanlı'nın özellikleri ne olacak?

Oyuna eklenecek Osmanlı için Age of Empires IV'ün internet sitesinde yeni bir bölüm oluşturlmuş durumda. Bu bölümü buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu'nun oyundaki öne çıkan özelliklere baktığımızda şunları görüyoruz:

Büyük Bombardıman

unit-mal-bombard-desk

Büyük Bombardıman, birçok uygarlıkta mevcut olan en baskın kuşatma silahıdır, düşman duvarlarını yıkmayı kolaylaştırır ve etrafına 1000 poundlık sıçrama hasarı verir. 

Güçlü olsa da, uygun şekilde savunulmazsa, ağır bir ekonomik kayba neden olacak şekilde yok edilmesi diğer kuşatma birimlerinden daha olasıdır.

Mehter

unit-mal-mehter-desk

Mehter, etrafındaki birimlere savaş sırasında moral veren ve onları güçlendiren benzersiz bir atlı savaş davulcusu birimidir.

Bu güçlendirme, Saldırı Hızı, Yakın Dövüş Zırhı veya Menzilli Zırh olabilir. Bir seferde sadece bir buff uygulanabilirken, kısa bir bekleme süresinden sonra bunlar arasında geçiş yapmak mümkündür.

Silent Hill: The Short Message, Kore'de ortaya çıktı! Silent Hill: The Short Message, Kore'de ortaya çıktı!

Sipahi

unit-mal-sipahi-desk

Sipahi, güçlü bir şekilde savaşa hücum eden korkusuz bir hafif akıncı süvari birliğidir. Fortitude yetenekleri etkinleştirildiğinde, yakın dövüş saldırılarından daha fazla hasar alma pahasına, kısa bir süre için saldırı gücünün artmasına neden olur.

Dünyanın en eski askeri bandoları arasında bulunan Mehter Takımı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çaldıkları marşlarla askerin moralini yüksek tutardı ve seferlerde askerlerle birlikte bulunurlardı.