40.000'den fazla Dota 2 hesabı, üçüncü taraf yazılımlar kullanılarak suçüstü yakalandıktan sonra son birkaç hafta içinde kalıcı olarak yasaklandı. Salı günü yayınlanan bir blog gönderisinde Valve, yakın zamanda üçüncü taraf yazılımlar ile Dota'da hile yapmak için kullanılan bir sorunu düzeltirken bu açıktan yararlanan oyuncuları yakalamak için bir 'Bal küpü' tuzağı kurduğunu açıkladı.

dota 2 (3)

Valve'a göre hile yazılımı, Dota istemcisi tarafından dahili olarak kullanılan ve oyun sırasında görünmemesi gereken bilgilere erişerek kullanıcılarına haksız bir avantaj sağlıyordu. Yazılımın nasıl çalıştığını araştırdıktan sonra geliştirici ekip, hileden yararlanan oyuncuları belirlemeye ve aktif Dota oyuncu tabanından kaldırmaya karar verdi.

Valve, "Bu hilelerin kullandığı yöntemi bulduğumuz anda bir yama yayınladık" dedi.

"Bu yama bir Bal küpü yarattı: oyun istemcisi içinde, normal oyun sırasında asla okunamayacak, ancak istismarlar tarafından okunabilecek bir veri bölümü."

Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu! Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu!

Valve, şu anda yasaklanmış olan 40.000 hesabın hepsinin bu gizli veri bölümüne eriştiğini ve her yasağın hak edildiğine dair son derece güven içinde olduklarını iddia etti.

dota 2 (2)

Valve, yasaklanan hesap sayısının, hilecilerinin ne kadar yaygın olduğu nedeniyle özellikle önemli olduğunu ve alınan önlemlerin, popüler MOBA oyununu kötüye kullananlarla mücadele etmek için devam eden bir kampanyada yalnızca ufak bir adım olduğunu vurguladı.

"Hile yapanlara ve hile geliştiricilere karşı savaş genellikle gölgeler içinde gerçekleşse de, bu örneği görünür kılmak ve konumumuzu netleştirmek için kullanmak istedik: Dota istemcisinden verileri sizin gibi okuyan herhangi bir uygulama çalıştırıyorsanız, hesabınızın Dota oynaması kalıcı olarak yasaklanabilir,” -Valve

Editör: Enes Sapmaz