YouTube’da kanal özelliğinin gelmesiyle uzun ve karışık kanal isimleri ortaya çıkmıştı. YouTube ilk dönemlerinde kullandığı benzersiz belirteç olarak görev yapan kısa isimlerin kullanıldığı konsepte geri dönüyor. Bu sayede kanal adresleri çok daha rahat erişilebilir ve kısa olacak.

YouTube Handle özelliği ile kanallara özel isimler geliyor

YouTube’un Handle olarak adlandırdığı bu özellik sayesinde youtube.com/kanalismi şeklinde kısa ve özelleştirilmiş kanal isimleri oluşturulabilecek. Bu sayede hem kanala ulaşım kolay olacak hem de uzun adreslerden kurtulma şansı doğacak. Böylece Facebook, Twitter gibi platformlardaki gibi YouTube kanalları da akılda kalacak ve kolayca adres girerek bulunabilecek.

YouTube-Handle-740x504

Yakında zamanda bu özellik içerik üreticilerine sunulmaya başlayacak. YouTube kanal sahiplerinden bir isim belirlemesini isteyecek. Hali hazırda youtube.com/c/kanalismi şeklinde özelleştirilmiş isimlendirme kullanan üreticilerin kanal adları da otomatik olarak yeni formata aktarılacak. 

Handle özelliği sayesinde yorumlarda daha kolay mentioned yapabilme imkanı da sağlanacak. Özellik kanal abone sayısı ve görünürlük dikkate alınarak kademeli olarak içerik üreticilerine açılacak.

YouTube’dan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Birçok içerik oluşturucu için YouTube, yalnızca video yüklemek ve videolara yorum yapmak için bir yer değil, aynı zamanda bir topluluk ve ana merkezdir. İşte bu nedenle bugün, insanların YouTube'da içerik oluşturucuları ve birbirlerini kolayca bulmaları ve onlarla etkileşim kurmaları için yeni bir yol olan tanıtıcıları tanıtıyoruz. Her kanalın, hayranların içeriği keşfetmesini ve sevdikleri içerik oluşturucularla etkileşim kurmasını kolaylaştıran benzersiz bir kolu olacak.

Ekran Resmi 2022-10-11 14.12.19

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Handle’lar  kanal sayfalarında ve Shorts'ta görünecek, böylece anında ve tutarlı bir şekilde tanınabilecekler. Yakında yorumlarda, topluluk gönderilerinde, video açıklamalarında ve daha fazlasında birbirinizden bahsetmek daha kolay ve hızlı olacak. Örneğin, içerik oluşturucular, yorumlardaki bir sözde veya yakın tarihli bir ortak çalışmanın başlığında etiketlenerek görünürlüklerini artırmalarına ve yeni kitlelere ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Önümüzdeki ay boyunca, içerik oluşturucuları kanalları için bir Handle  seçebilecekleri zaman bilgilendireceğiz. Çoğu durumda, bir kanalın zaten kişiselleştirilmiş bir URL'si varsa, bu otomatik olarak varsayılan Handle olur veya YouTube Studio'daki bildirim gelir gelmez kanallarının Handle’ını değiştirmeyi seçebilirler.

Detaylı bilgi için Google'ın Handle'lar ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Editör: Burak Karahan