Meta'nın sahibi olduğu WhatsApp, artık bir mesajlaşma uygulamasından çok daha geniş bir platform. WhatsApp kullanıcıları metin mesajlarının yanında sesli ve görüntülü görüşmeler için de sıkça uygulamayı kullanıyor. Bu bağlamda Meta, WhatsApp'ın daha iyi görüntülü ve sesli iletişim deneyimi sağlaması için yeni özellikler getirmeyi sürdürüyor.

'Resim İçinde Resim' özelliği iPhone'lara geliyor

Meta, WhatsApp'a 2022 yılında eklediği özellikleri özetlediği bir blog gönderisi yayınladı. Ayrıca bu gönderi içerisinde iOS kullanıcılarının uzun süredir beklediği bir özellik olan 'Resim İçinde Resim' özelliğinin de yakında platforma ekleneceğini duyurdu.

ios-whatsapp-resim-içinde-resim

'Resim İçinde Resim' özelliği sayesinde WhatsApp'ta sesli ve görüntülü aramalar sırasında farklı uygulamaları kullanabileceğiz. Örnek vermek gerekirse; görüntülü arama sırasında arka planda not uygulamasını açtığımızda artık görüşme küçük bir pencere ile ekranda gözükecek ve biz işlerimizi o sırada yapabileceğiz.

Henüz beta kullanıcıları tarafından test edilen 'Resim İçinde Resim' (picture-in-picture) özelliğinin 2023 yılında genel kullanıma sunulacağı belirtildi ancak net bir tarih verilmedi.

Artık tıpkı FaceTime'da olduğu gibi aramaları küçülterek diğer uygulamaları kullanabilme imkanı sağlanacak. Özellik Android telefonlarda olmasına rağmen iOS için uzun süredir bekleniyordu.

2022 yılında WhatsApp'a eklenen özellikler:

Tweetdeck hizmeti ücretli oldu! Tweetdeck hizmeti ücretli oldu!

whatsapp2022

  • 32 kişilik aramalar: WhatsApp’taki görüntülü ve sesli aramalara katılanların sayısı artırmıştı. Buna göre artık mobil uygulamadaki aramalara 32 kişiye kadar katılımcı ekleniyordu. Bu, bir önceki miktarın tamı tamına dört katıydı.
  • Basılı tutarak arama kullanıcılarına mesaj atma ve sessize alma: Aramalardaki katılımcılara uzun basıldığında bu kişileri sessize alma veya onlara mesaj atmak mümkün. Katılımcının üzerine basılı tuttuğunuzda, önünüzde yeni bir ekran beliriyor. Burada çıkan iki seçenek ile de sessize alma veya mesaj atma işlevleri mümkün hâle geliyor.
  • Arama linkleri: WhatsApp’taki aramalarınız için bir arama linki oluşturabiliyorsunuz. Bu yıl içinde çıkan bu özellik,  insanları grup aramasına kolayca davet etmek mümkün hâle geliyor.
  • Arama içi bildirimler: Yeni bir kişi grup aramalarına katıldığında görmenizi sağlıyor.
  • Renkli dalga biçimleri: Bu özellik, kamerası kapalı kişilerden kimin konuştuğunuzu görmenizi sağlıyor.