İngilterede yer alan farelerin yüzde 95'i ve sıçanların yüzde 78'i, kemirgen kanının pıhtılaşmasını durdurarak çalışan antikoagülan zehirlerine karşı tolere etmelerine yardımcı olan genler geliştirdi. Son yirmi yılda, Birleşik Krallık'taki fareler ve sıçanları zehirlemek için kullanılan yaygın bir ilaç türüne karşı dirençli hale gelmeye başladı.

dev fare sican (1)-2

Haşere uzmanı Doktor Alan Buckle, ülke genelinde kemirgenlerde bulunan genin "insan ve hayvan sağlığı için tehdit" olabileceğini söyledi.

“Dirençli sıçanlara veya farelere karşı pıhtılaşma önleyici kemirgen zehirlerinin sürekli kullanımının bazı ciddi olumsuzlukları var. Bunlar arasında, insan ve hayvan sağlığına yönelik tehditlere yol açan kemirgenlerin nüfus kontrol eksikliği, hayatta kalan dirençli kemirgenlerin daha hızlı yayılması ve daha sonra avcı hayvanlar (kedi, köpek, kuş ve vb.) tarafından yenilen farelerin tehditleri büyük bir probleme yol açabilir."

dev fare sican (1)

Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor? Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor?

İngiliz Haşere Kontrol Derneği, Sun'a bu sözde "süper farelerin" yayılmasının, insanların haşereleri kontrol altına alma çalışmaları nedeniyle daha da hızlandığını söyledi.

"Sorun şu ki, sorunları kendileri çözmeye çalışan insanlar muhtemelen bu sorunu daha da kötüleştiriyor."

"Kemirgenler dirençli hale geldi ve bazı durumlarda, hazır zehirlere karşı o kadar bağışıklık geliştirdiler ki artık bunlarla beslenmeye başladılar, bu da boyutlarının ve güçlerinin arttığı anlamına geliyor. Dolayısıyla, istilaların bu alandaki uzmanlar tarafından tedavi edildiğinden emin olmak çok önemli hale geldi. '

dev fare sican (2)

Süper farelerin' nasıl gelişmeye devam ettiğini anlatan ekip, şunları ekledi: "Normal fareler zehirlenerek öldürülüyor, dolayısıyla onların yerini bu dayanıklı türler alıyor.

"Sayılarının artması durumunda doğal ve nüfusları kontrol edilmezse halk sağlığı için önemli bir risk olabilir.

Haşerelere karşı herhangi bir aksiyon almadan, sıçanlarla, söz konusu alanı ve olası yaşam alanlarını bilen ve herhangi bir türün nasıl tedavi edileceğini bilen profesyonel bir haşere kontrolörü tarafından ilgilenilmesi gerektiği vurgulandı.

Editör: Enes Sapmaz