Yakın zamanda son filmi Avatar: The Way of Water filmi vizyona giren usta sinemacı James Cameron, yaptığı açıklamalarda filmi sinemada izlemeyi öneriyor. Telefondan film izleme alışkanlığı olanlara ise biraz kızgın.

“Asıl noktayı kaçırıyorlar”

Cameron, büyük bir televizyon, iyi bir ses sistemi ve doğru oturma mesafesiyle herkesin evinden de iyi bir film izleme deneyimi yaşayabileceğini söylüyor. Ancak son filmi Avatar’ı telefondan izlemeyi pek tavsiye etmiyor.

avatar-2-sinema-arıza

Telefondan izlemeye karşı çıkan yönetmen, bunun ekranın büyüklüğüyle bir alakası olmadığına vurgu yaptı. Cameron’a göre telefondan film izlemekaynı anda birden fazla iş yapma nedeniyle pek doğru değil:

 “Telefonda bir şeyi izlemeye başladığınızda, asıl noktayı kaçırıyorsunuz. Bir sinema salonuna gitmek, ekran boyutu ve sisteminin mükemmelliği ile ilgili değildir. Daha çok birden fazla iş yapmamak ile alakalı”

“Duygu derinliğini evde oluşmaz”

Ünlü yönetmen sözlerini şöyle sürdürdü: 

Sinemaya gittiğinizde, tüm dikkatinizi vermek için kendiniz ve o sanat eseri arasında bir anlaşma yapıyorsunuz. Ama evdeyken bu olmuyor. İnsanlar, evdeyken sinemada ağlayacakları kadar ağlamazlar; çünkü aynı duygu derinliği evde oluşmaz

Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor! Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor!

Kısa süre önce vizyona giren Avatar: The Way of Water, 1,928 milyar dolar hasılata ulaşarak Spider-Man: No Way Home’u geçti ve tüm zamanların gişede en başarılı filmleri listesinde altıncı sıraya yükseldi.

Editör: Burak Karahan