Blue Velvet, Twin Peaks ve Mulholland Drive gibi David Lynch projeleri için unutulmaz müzikler yaratan ünlü besteci Angelo Badalamenti, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Yeğeni verdiği demeçte, Badalamenti'nin ailesi yanındayken doğal sebeplerden dolayı öldüğünü açıkladı. 

Angelo Badalamenti kimdir?

Lynch ve Badalamenti, Blue Velvet, Twin Peaks , Wild at Heart, Twin Peaks: Fire Walk With Me, Lost Highway, The Straight Story ve Mulholland Drive gibi sinema dünyasının en önemli yapımlarında birlikte çalıştılar. Zamanla iki yakın arkadaş olan Lynch ve Badalamenti olağanüstü işler ortaya çıkardı. Badalamenti ayrıca Mulholland Drive'da kahve aşığı gangster Luigi Castigliane olarak bir dol de üstlendi. Ayrıca Blue Velvet'te Isabella Rossellini ile piyano çaldı.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

david-lynch-angelo-badalamenti-thought-gang

Klasik müzik eğitimi almış müzisyen, kariyeri boyunca Nina Simone, David Bowie, Paul McCartney, Shirley Bassey, Marianne Faithfull, Liza Minnelli, Pet Shop Boys ve LL Cool J gibi isimlerle de çalıştı. 1992 Olimpiyat Oyunları için meşale teması da besteledi.

1986'da Lynch ile ilk işbirliği olan Blue Velvet'te Rossellini için vokal koçu olarak çalışmak üzere getirildi. Lynch , Julee Cruise tarafından seslendirilen Mysteries of Love şarkısı haline gelen "okyanusun gelgitleri gibi akmasına izin verin, uzay ve zamanı toplamasını sağlayın, zamansız ve sonsuz" diyerek ondan partisyon için bir melodi yazmasını istedi. Sonunda Lynch, onu filmin müziklerini yazmakla görevlendirdi.

Badalamenti, klasik dizilerden Twin Peaks'in müziklerini dizilerden sahneler görmeden yazdı. 2018'de Badalamenti, Twin Peaks'in müziklerinden Laura Palmer Theme'i nasıl yazdığını aşağıdaki videoda böyle anlatmıştı:

Badalamenti, Twin Peaks'teki çalışmasıyla bir Grammy ödülü ve üç Emmy adaylığı aldı ve film müziği 25 ülkede en çok dinlenenler arasında yer aldı.

1937'de Brooklyn'de doğan Badalamenti, tam burslu olarak müzik okuluna gitmeden önce gençliğinde piyano ve korno çalıyordu. 1960 yılında Manhattan Müzik Okulu'ndan mezun oldu. Üniversite tatillerinde, Catskill Dağları'ndaki tatil yerlerinde sanatçılara eşlik ederdi. İlk film müziği 1973'te Gordon's War için besteledi. Üçüncü film müziği 1986 yapımı Blue Velvet idi.

Badalamenti, Lynch ve Cruise, 1989'da Floating into the Night ve 1993'te The Voice of Love olmak üzere iki albüm çıkardı.

Badalamenti, 2008 Dünya Film Müziği Ödülleri'nde ömür boyu başarı ödülü ve 2011'de kendisine Lynch tarafından verilen prestijli Henry Mancini ödülünü aldı.

Editör: Burak Karahan