Ortaya çıkan son haberlere göre, bilgisayar korsanları, kullandıkları sahte hesap ve çekici kadın fotoğrafları ile Rus askerlerini kandırdı ve konumlarını öğrenmeyi başardı.

Financial Times’ta yer alan habere göre, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv şehrinden 30 yaşındaki bir BT uzmanı olan Nikita Knysh tarafından kurulan Hackyourmom adlı bir grup bilgisayar korsanı son günlerde oldukça ilginç bir yöntem ile ülkesine yardımcı olmaya çalışıyor. Knysh, ülkesine yardım etmek istediğini söyleyerek Ukrayna’nın çeşitli yerlerinde yaşayan otuz bilgisayar korsanından oluşan bir grup kurdu.

Grubun kurucusu, geçtiğimiz ay kendisinin ve diğer bilgisayar korsanlarının çeşitli sosyal medya platformlarında çekici kadınlarmış gibi davranarak Melitopol'deki birkaç Rus askerinin yerini öğrenmeyi başardıklarını açıkladı. Bilgisayar korsanları, kullandıkları sahte hesaplarla bir süre Rus askerleriyle iletişim kurdular ve sonunda onları bulundukları yerden fotoğraflar atmaya ikna ettiler. Bu sayede Rus askerlerinin yerlerini öğrenmeyi başardılar.

Ekran Resmi 2022-09-06 10.57.33

Meta, kullanıcıları uyardı! Kötü amaçlı ChatGPT yazılımları yükselişte Meta, kullanıcıları uyardı! Kötü amaçlı ChatGPT yazılımları yükselişte

Sivil bilgisayar korsanlığı grubu, görüntülerin Melitopol yakınlarındaki uzak bir Rus askeri üssünden gönderildiğini tespit edebildiklerini ve bilgileri Ukrayna ordusuna aktardıklarını açıkladı. Sonraki günlerde de bu üs Ukrayna ordusu tarafından vuruldu. 

Ancak daha sonra çıkan haberlere göre bu hacker grubunun bölgedeki Rus askeri üssünün vurulmasıyla doğrudan bağlantısı olup olmadığı konusunda bir bilginin olmadığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiyle birlikte her iki tarafın hacker grupları siber saldırılara başlamıştı. Henüz birkaç gün önce, Moskova’nın merkezinde trafiği kilitleyen ve aynı anda düzinelerce taksiyi tek bir yere çağırılmasıyla sonuçlanan bir olay yaşanmıştı. Yandex Go uygulamasını hackleyen Anonymous hacker grubu, birçok taksiyi aynı yere çağırarak kaosa sebep olmuştu.