Ucuz iPhone bekleyenlere Apple'dan kötü haber geldi. Şirket, iPhone SE geliştirmeyi durdurdu. Analist Ming-Chi Kuo'ya göre şirket kısa süre önce tedarikçilere 2024'te dördüncü nesil SE modelini piyasaya sürmeyeceğini söyledi.

Kuo, cihazın Apple'ın ilk şirket içi 5G modemini göreceğimiz modeli olacağını söyledi. Kuo, Apple'ın artık 2024'e kadar Qualcomm modemlerini kullanmaya devam etme olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

iphone-se-4-fiyati-belli-oldu-iste-iphone-se-4

Kuo, Apple'ın neden dördüncü nesil iPhone SE'yi rafa kaldırdığını veya kendi 5G çipinin performansının kararla bir ilgisi olup olmadığını söylemiyor. Ancak bu iptalin sebeplerinin SE modellerinin satışlarının az olması gösteriliyor.

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

Apple, on yılın büyük bir bölümünde Qualcomm'a olan bağımlılığını azaltmaya çalıştı. 2019'da ikili, zorlu patent davalarını sona erdirdi ve“çok yıllık” bir kablosuz çip tedarik anlaşması imzaladı. Ancak aylar sonra Apple, Intel'in mobil modem işinin çoğunu satın aldı. Ardından, 2020'nin sonunda şirket, kendi hücresel yonga seti üzerinde çalıştığını açıkladı. Ancak o dönemden beri proje hakında çok az haber geldi.

Editör: Burak Karahan