Birçok uçak beyaz renklidir ve bunu muhtemelen siz de fark etmişsinizdir. Bunun konfor, verimlilik ve güvenlikle ilgili birçok nedeni var. Ancak internette beyaz boyanın yalnızca renk olarak değil, aynı zamanda ağırlık olarak da daha hafif olduğuna dair söylentiler var. Peki bu doğru mu? İşte cevabı...

Uçaklarda neden beyaz boya kullanılır?

Havacılığın başlangıcında uçaklar genellikle metalik renkteydi. Uçakların ilk yıllarında krom şasiler neredeyse ikonikti ve günümüzde de bunları sık olmasa da görüyoruz. Ancak bir uçak bir dizi hava olayını deneyimleyecektir ve metaller rahatsız edici bir şekilde paslanma eğilimindedir. Yani boya (herhangi bir renkte), uçağın dış yüzeyini daha uzun süre korumanın bir yoludur. Bütün bir uçağı boyamak pahalı olabilir, ancak uzun vadede uçak bakımı söz konusu olduğunda daha ekonomik bir hale gelir. Korozyon sorununun yanı sıra, bir krom yüzeyinin hala cilalanmaya ihtiyacı vardır ve bu, boya ile tamamen atlanabilecek bir şeydir.

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

kirmizi-ucak

Beyaz boya ısı için de önemlidir. Bulut hattının üzerinde, gün boyunca uçaklar saatlerce doğrudan güneş ışığı altındadır. Ve çoğu zaman, havaalanında da güneş ışığında oturuyorlar. Beyaz boya daha az ısı emer ve uzun vadede uçakların içini serin tutmayı bir kez daha ucuza getirir. Elementlerle etkileşimin yanı sıra güneş ışığına maruz kalma miktarı da boyaları farklı şekilde etkiler. Renkli boyalar zamanla solma eğilimindedir , bu beyaz boya için o kadar önemli bir sorun değildir. 

Beyaz boya ayrıca kusurların veya hasarın daha kolay tespit edilmesini sağlar. Çatlaklar veya girintiler, yağ sızıntıları ve ya diğer istenmeyen sıvılar, beyaz dış gövde üzerinde daha net ortaya çıkar. Beyaz rengin tercih edilmesinin ardında sıklıkla lanse edilen başka bir neden daha var: Kuşların uçağa çarpma riskinin azalması. İnsan-Vahşi Yaşam Etkileşimlerinde yapılan bir çalışma , hem güneşli hem de parçalı bulutlu bir gökyüzünde daha parlak (beyaz) bir uçak gövdesinin daha mavi olandan daha fazla kontrasta sahip olacağını ortaya çıkardı. Bununla birlikte, araştırmacılar çalışmalarının kesin olmadığını ve daha fazla test gerektirdiğini de belirtiyor.

Editör: Burak Karahan