2008 yılından bu yana uygulanan kurallara göre uçaklarda,  bazı servislerin uçuş sırasında internet erişimi sunmasına  izin veriliyordu. Bu servisler belli frekans bantlarındaydı, bu nedenle hem yavaş hem de çok pahalıydı. Yolcular uçuş sırasında telefonlarını uçak moduna almak zorunda kalıyordu. Ancak bu kurallar tamamen değişiyor.

Avrupa Komisyonu'nun yeni aldığı kararlara göre yolcular artık uçuş sırasında akıllı telefonlarını uçak moduna almak ya da kapatmak zorunda kalmayacak. Avrupa Birliği’ndeki havayolu yolcuları, uçuş esnasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecek. Yeni teknolojiler sayesinde bu kurallar tamamen yenileniyor.

En geç 30 Haziran 2023'te yeni kararlar uygulanmaya başlanacak

Avrupa Komisyonu, 'Uçak Modu' kurallarını kaldırma kararı aldıklarını resmen duyurdu. Buna göre Avrupa Birliği'ne üye devletlerin uçakları için 5G frenkans bantlarının kullanılabilir hale getirilmesi kararı alındı. Bu yeni kuralların uygulamaya geçmesi için devletlere verilen son tarih ise 30 Haziran 2023. Avrupa Komisyonu'nun raporuna göre yeni sistem sayesinde kullanıcılar yüksek hızlı internetlerini uçuş sırasında kullanabilecek ve 100 Mbps üzerinde indirme hızlarına ulaşabilecek.

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

uçuş-modu

5G uçakları etkilemiyor

İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi Başkanı Dai Whittingham, telefonların otomatik uçuş kontrol sistemleri üzerinde etkisi çok büyük değil. Riski ise çok düşük düzeyde bir pazariz oluşması durumu.

Whittingham’a göre 5G frekanslarının uçuşları etkileyebilceği ya da hatalı irtifa ölçümlerine yol açabileceği konusundaki endişeler yersiz.Whittingham, 5G için farklı bir frekans dizisi olduğunu ve Amerika’da izin verilenden daha düşük güç ayarlarının olduğunu söylüyor.

Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olacak bu kuralların Türkiye'deki hava yolu şirketlerine etkisi nasıl olacak şu an için bilinmiyor.