GÜNCELLEME

Twitter, kullanıcıların Facebook, Instagram ve Truth Social dahil olmak üzere diğer büyük sosyal medya sitelerindeki hesapların tanıtımını yapmasını yasakladıktan hemen sonra bu kararında geri adım attı. Twitter, daha önce platformun politika sayfasında yer alan ifadeleri kaldırdı. Bu yasağa göre kullanıcılar Facebook ve Instagram gibi diğer platformların linklerini paylaşamayacaktı. 

Gelen tepkiler üzerine Twitter aldığı bu karardan en azından şimdilik vazgeçmiş gözüküyor. 

2022-12-19 09_39_40-Window

Neler yaşanmıştı?

Elon Musk'ın satın alımı sonrası aldığı kararlarla gündemden düşmeyen sosyal medya platformu Twitter, son olarak yine herkesi şok eden bir olayla gündeme geldi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre artık platformda  Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarının bağlantılarını paylaşmak yasaklandı. 

Bunun nedeni olarak ise Twitter'ın artık belirli sosyal medya platformlarının ücretsiz tanıtımına izin vermeyecek olması olarak açıklanıyor. Şirket, diğer sosyal ağları tanıtmak amacıyla oluşturulan tüm hesapları da kaldırdığını söyledi. Öte yandan diğer platfromlarla çapraz paylaşım yapma imkanı devam edecek.

Başka sosyal medyaların linkini paylaşanın hesabı kapanacak

Twitter’ın politika sayfasında "Kullanıcılarımızın birçoğunun diğer sosyal medya platformlarında aktif olabileceğini biliyoruz; ancak bundan böyle Twitter, Twitter'da belirli sosyal medya platformlarının ücretsiz tanıtımına izin vermeyecek" açıklaması yapıldı.

FkSIjrAWQAAs98_

Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu! Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu!

Twitter'da artık başka platformlara ait kullanıcı adlarınızın bağlantılarını vermeniz halinde tweetleri silmenizi isteyecek. Eğer bu kural ihlali birden fazla gerçekleşir ise hesabınız geçici olarak kapatılacak.

Sadece paylaşılan tweet'lerde değil ayrıca biyografilerde bu platformlardan herhangi birine bağlantı olması durumunda hesabınızı geçici olarak askıya alacağını ve biyografinizi değiştirmenizin isteneceği de belirtildi.

Twitter'ın kurucusundan cevap

Twitter'ın bu kararı sonrasında Twitter'ın eski sahibi ve kurucusu Jack Dorsey'den konuyla ilgili bir açıklama geldi. Kararın açıklandığı tweetin altında "Neden?" sorusunu soran Dorsey'e ise birçok kişi tepki gösterdi. 

Dorsey'e gelen bu tepkilerin nedeni ise, Twitter'ın satılma sürecinde Elon Musk'a verdiği destek.

Editör: Burak Karahan