Twitter'da bot hesapların ve kimliğe bürünme sorununu çözmek isteyen Elon Musk, sahte hespaların son bulması adına yeni adımlar atmaya kararlı. Twitter'ın yakın zamanda getireceği özellik artık hesabın doğrulanması için kimlik bilgilerinin isteneceği gösteriyor.

Sahte hesaplara son verebilecek mi?

Twitter'ın resmi olarak doğrulamadığı özelliğe göre, bazı kullanıcıların doğrulanmış hesabının detaylarında “bu hesap kimlik doğrulamalı” yazıyor. Sosyal medya devi Twitter, kimlik doğrulama özelliği ile bir hesabın taklitçi olup olmadığını ve hatta gerçek olup olmadıpını da belirlemiş olacak.

Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm! Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm!

Twitter'da başlayan ücretli mavi tik döneminin ardından birçok kişi bu özelliği kötü yönde kullanmaya çalışmıştı. İnsanların yanlış bilgilendirilmemesi için ve artan kimliğe bürünme problemini çözmek için bu doğrulama sistemi yardımcı olacaktır.Henüz bu özelliğin ne zaman kullanıma gireceği belirsiz fakat halihazırda bazı hesaplarda bu özelliğin kullanıldığı görülüyor.

Selfie ve kimlik bilgileri isteniyor

Twitter'ın doğrulama servisi için kullanıcıların bir selfie ile birlikte yasal kimliklerini Twitter'a yüklemeleri gerekiyor. Bu özelliğin sadece Twitter Blue hizmetinde mi yoksa tüm hesaplarda mı olacağı şimdilik belirsiz.

Tepki de var

Twitter'ın insanların kimlik bilgilerini istemesi, gizlilik ve güvenlik konularında endişe de yaratmış durumda. İnsanlar ayrıca Twitter'ın anonimlikten giderek uzaklaşmasına da tepki gösteriyor. 

Aktarılanlara göre Twitter, verilerin korunmasını ve tüm doğrulama sürecini yürütmesi için üçüncü taraf bir şirket ile çalışacak. Ancak şimdilik bunlar birer söylenti ve Twitter’ın bu özelliği genel kullanıma sunmama ihtimali olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Editör: Burak Karahan