Twitter, sitede paylaşılan medyalar için kitle kaynaklı doğruluk olmak üzere belirli fotoğraflara ve video kliplere uygulayacak olan Topluluk Notları'nı denemeye başladı.

Yeni özellik, Tweet'lerde paylaşılan resimlere not eklemek için yeterince yüksek derecelendirmeye sahip olan Topluluk Notları katılımcılarına olanak tanıyacak. Tweet'lerdeki notlar gibi, etiketler de resimlere ek "bağlam" eklenebilecek, örneğin bir fotoğrafın üretici yapay zeka kullanılarak mı oluşturulduğunu yoksa başka bir şekilde manipüle mi edildiğini belirtmek gibi detaylar aktarılabilecek.

Bu özellik, bu tür fotoğrafların viral şekilde yayılımını da engelleyebilir. Twitter'a göre amaç, yeni tweet'lerde farklı kullanıcılar tarafından paylaşılsa bile notların aynı görüntü üzerinde görünecek olması. Ancak Twitter, görüntü eşleştirmesinin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesinin biraz zaman alacağını belirtiyor. 

Twitter şimdilik yalnızca tek görselli tweet'ler için medya notlarını test ediyor, ancak şirket gelecekte bu özelliği birden fazla görsel ve video içeren tweet'leri kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığını söylüyor. 

Editör: Enes Sapmaz