Twitter'ın üçüncü taraf uygulama geliştiricilerini devre dışı bırakma niyetiyle ilgili herhangi bir şüphe olması durumunda, şirket, uygulama üreticilerinin artık kendi müşterilerini oluşturmalarına izin verilmediğini açıkça belirtmek için geliştirici sözleşmesini güncelledi.

Twitter'ın geliştirici sözleşmesinin değiştirilen 'Kısıtlamalar' bölümü, lisanslı materyallerin Twitter özelliklerinin yerine geçecek benzer bir hizmet veyaürün oluşturmak ve oluşturmaya çalışmak için kullanılmamasını yasaklayan bir maddesini güncelledi. Ayrıca bunlara ek, olarak platformdaki 5.000 kelime sınırı anlaşmadaki tek önemli değişiklik oldu.

twitter  (3)

Bu yeni değişiklikler, birçok popüler Twitter istemcisinin yapımcılarının son günlerde şüphelendiği şeyi doğruladı. Elon Musk liderliğindeki sosyal medya, üçüncü taraf Twitter hizmetlerine artık platformda izin vermeyecek.

Threads ve Instagram daha çok birleşiyor! Threads ve Instagram daha çok birleşiyor!

Twitter, daha önceki engellemede "Uzun süredir devam eden API kurallarını uyguladığını" söylemişti, ancak geliştiricilerin hangi kuralları ihlal ettiğini belirtmemişti. Geçen hafta API'nin kapanmasından etkilenen en önemli uygulamalardan biri olan Twitterrific, Twitter'ın yerel bir iOS uygulamasına sahip olmasından önce oluşturulmuştu ve "tweet" kelimesini ve artık yaygın olarak ilişkilendirilen diğer özellikleri icat etmesiyle tanıyordu.

twitter bot ve spam (5)

Son yıllarda, Tweetbot ve Fenix gibi hizmetler, reklam bulundurmaması ve uzun süredir kullanıcının hoşlanmadığı diğer özellikleri bünyesine katmaması nedeniyle büyük bir topluluğa sahipti. Twitter daha önce 2021'de geliştirici politikalarını değiştirerek, uygulama yapımcılarının temel hizmetlerini "kopyalamalarını" engelleyen bir kural bölümünü kaldırmıştı. Değişiklik, Twitter'ın üçüncü taraf istemciler de dahil olmak üzere geliştiricilerle ilişkisini geliştirmeye yönelik daha kapsamlı bir değişikliğin parçasıydı.

Uygulamaları kapatılan geliştiriciler, Twitter'daki hiç kimseden politika değişiklikleri hakkında hala bir detay almadığından, ne olacağı hala belirsiz.

Editör: Enes Sapmaz