WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet... WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet...

Canlı yayın platformu Twitch, 2023 yılında getireceği yeni özellikleri paylaştı. Yeni yol haritasında, yayıncıların daha çok para kazanmasını sağlayacak değişiklikler ve özellikler var.

Şirketin yönetici tarafından Tom Verilli ve Mike Minton tarafından paylaşılan detaylarda, yeni özelliklere dikkat çekildi. Platforma gelecek yenilikler bu yılın ilk yarısında çıkış yapacak. İkili, açıklamalarında bununla ilgili, “Bu yıl için ana odağımız, hem topluluklarınızın hem de Twitch’teki kazançlarınızın büyümesidir” ifadeleri kullanıldı.

Reklam Teşvik Programı geliştiriliyor

Twitch'in Reklam Teşvik Programı'nda önemli değişilikler alıyor. Twitch yayıncılarına aylık güvenilir ve sabit reklam geliri kazanma imkanı sunan bu araçta asıl amaç önceden ayarlanmış reklam zamanlaması ve otomasyon ile reklam yükünü hafifletmekti.Ancak yayıncılar, mevcut sistemi karmaşık olması ve reklamlar üzerindeki kontrol eksikliği nedeniyle eleştiriyordu.

Twitch yöneticileri Verilli ve Minton, bu ıl gelecek güncellemeler ile yayıncılara reklam sayısını ayarlama konusunda daha fazla esneklik sağlanacağını, aynı zamanda daha fazla görünürlük ve kontrol seçenekleri geleceğini de belirtti.

Yayın öncesi çıkan reklamlar konusunda da değişiklikler yapılacak. Örneğin, saatte üç reklam yayınlamak, tüm yayın öncesi reklamların devre dışı bırakılmasını sağlayacak. Ayrıca resim içinde resim (PIP) özelliğinin bu reklamların çoğuna uyarlanacağı ve yayıncıların yaklaşan reklamları izleyenlere haber verecek şekilde işaretleyebileceği de belirtildi.

twitch (2)

Yayıncılara daha fazla para kazanma seçeneği geliyor

Twitch'e 'Sound Bites' adı verilen yeni bir sesli uyarı aracı eklenecek ve izleyenlerin yayıncılarla iletişime geçmek ve onları desteklemek için para ödemesini sağlayacak. Ayrıca yeni sponsorluk özellikleri de test edilmeye başlanacak.  Platform, yayıncıların markaları yayınlara, sohbetin üstüne veya kanaldaki diğer yerlere yerleştirilebileceğini söylüyor. Bu şekilde de daha az rahatsız edici ve daha ilgi çekici bir sponsorluk deneyiminin sunulması amaçlanacak.

Ayrıca son olarak yayıncılara kanallarını diğer platformlarda da tanıtması için yeni araçlar verilecek. Bu bağlamda, kullanıcıların YouTube Shorts, TikTok gibi kısa video formatlı videoları dışa aktarabilmesi sağlanacak. Yayıncıların bu tarz en fazla 20 videoyu kanalına sabitleyebileceği de Twitch tarafından söyleniyor.

Editör: Burak Karahan