Twitch'in Kıdemli Ürün Müdürü Trevor Fisher, yayınlanan Yama Notları podcast'inde, "Yasaklı izleyecilerinizin artık akışı izlememesini seçebilirsiniz" açıklamasını yaptı. Bu yeni engelleme özelliği, varsayılan olarak etkinleştirilmeyecek ve önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulacak.

Fisher, özelliğin nasıl çalıştığını şu şekilde anlattı: "Birini yasaklarsanız ve o kişi şu anda akışı izliyorsa, o zaman akış oynatma onlar için kesilecek ve böylece akışı görüntüleme yeteneklerini anında kaybedecekler. Ve sonra çevrimdışı olursanız, tekrar yayın yaparsınız, siz yasağı kaldırmayı seçene kadar sonraki yayınlarınızı da izleyemezler." Bu özellik, yayıncının veya moderatörün yasaklamasıyla aynı şekilde çalışacak, yani yasağı kaldırılana kadar izleme yetenekleri olmayacak.

twitch (1)-1

Ancak, yeni özelliğin bir sınırlaması bulunuyor: Sadece oturum açmış kullanıcılar için geçerli olacak. Yani, oturumu kapalı olan kişiler, bu engelleme kuralından etkilenmeyecekler ve akışları izlemeye devam edebilecekler. Twitch şu an için IP adreslerini engelleme işlemi uygulamayacak, bu da belli istisnalara yol açabilir.

Spotify daha çok kişiselleştiriliyor! Dinlediğiniz müziklere göre... Spotify daha çok kişiselleştiriliyor! Dinlediğiniz müziklere göre...

Fisher, bu değişikliğin Twitch platformunun moderasyon sorunlarına çözüm getiren ancak eksik kalan bir adım olduğunu vurguladı. Twitch, cinsel taciz ve suistimal gibi sorunları ele almak için daha fazla çaba sarf edeceğini belirterek, bu yönde atılacak diğer adımların arasında cinsel tacize karşı tek düğmeli bir araç eklemek, raporlama ve temyiz süreçlerini iyileştirmek, topluluk politikalarını gözden geçirmek ve sahtekarlıklara karşı daha etkili bir tutum benimsemek yer alıyor. Fisher, "İnsanların bizden daha fazlasını yapmamızı istediği bir alan olduğunu biliyoruz ve bu, her seferinde sorunun bir kısmını ortadan kaldırıyor," şeklinde ifade etti.

Editör: Enes Sapmaz