Roomba robot süpürgeler, kameralı ve sensörlü yeni nesil bir cihaz. Bu robot süpürge tarafından 2020 yılında tuvaletini yapan bir kadının görüntülerini kaydetmesi ve görüntüleri Facebook gibi birçok sosyal medya platformu aracılığıyla internete yayılması büyük olay oldu. Ayrıca bu görüntüler birçok olaydan sadece bir tanesi. Peki bu ürkütücü olay nasıl yaşandı?

Bilgisayar korsanları, OpenAI araçları kullandı! Bilgisayar korsanları, OpenAI araçları kullandı!

irobot-sızıntı (1)-1

MIT Tech Review'da yer alan habere göre, insanların mahremiyetini ihlal eden bu görüntüler, iRobot şirketinin ürettiği Roomba J7 robot sürpürgenin geliştirme versiyonları tarafından çekildi. 

Roomba J7 robot süpürgenin çektiği bu görüntüler, daha sonra yapay zekayı eğitmek için kullanılan ses, fotoğraf ve video verilerini etiketlemek üzere dünyanın dört bir yanından çalışanları işe alan bir startup olan Scale AI'ye gönderildi. Ve ardından da bu fotoğraflar internete yayıldı.

MIT Technology Review, tuvaletini yapan kadın da dahil olmak üzere bu tip özel fotoğraflardan 15 tanesini ele geçirdi. Ama tabii ki en çok dikkat çekeni genç bir kadının tuvalette çekilmiş görüntüleri oldu.

irobot-sızıntı (7)

Yine görüntüler arasında henüz 8-9 yaşlarında bir çocuğun yüzü açıkça görülebilen bir şekilde evin koridorunda yüzüstü yatmış olduğu görülüyor. Diğer fotoğraflarda birçok insanın evinin farklı yerlerinin fotoğraflarının çekildiğini görebiliyoruz. 

iRobot'a göre suç insan faktöründe

irobot-sızıntı (5)

Amazon tarafından 1,7 milyar dolara satın alınan iRobot konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, bu görüntülerin 2020 yılında Roomba tarafından çekildiğini doğruladı. Şirkete göre sorun Robotun kendisinde değil, akıllı süpürgeler için kullanılan algoritmanın eğitiminden sorumlu olan insan faktöründeydi. iRobot'a göre, cihazlar "video kaydı devam ediyor" yazan parlak yeşil bir etiketle etiketlenmişti ve test edilmesi amacıyla çalışanlarına dağıtılmıştı. Yani şirketin açıklamalarına göre, fotoğrafları veya videoları ortaya saçılan herkes, Roomba'larının onları izlemesine izin vermişti.

irobot-sızıntı (4)

iRobot tüm bu yaşananların gerçekleşmemesi gerektiğini belirtti ve görüntüleri sızdıran hizmet sağlayıcıyla ilişkisini sonlandırdı.  MIT Tech Review'a bildirdiği üzere, gelecekte herhangi bir hizmet sağlayıcı tarafından benzer bir sızıntının önlenmesine yardımcı olacak adımlar atıyor. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

irobot-sızıntı (9)irobot-sızıntı (8)irobot-sızıntı (11)irobot-sızıntı (10)irobot-sızıntı (1)irobot-sızıntı (12)irobot-sızıntı (3)irobot-sızıntı (2)irobot-sızıntı (6)

Editör: Burak Karahan