Tesla'nın Türkiye lansmanı sonunda gerçekleşti. Tesla'nın Türkiye kolu CEO'su Kemal Geçer, Model Y otomobilinin Türkiye pazarına getirileceğini ve ön siparişlerin 4 Nisan itibariyle alınacağını açıkladı.

Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor

Model Y, Türkiye pazarına ilk olarak Tesla'nın devasa tesisinden Berlin'den gönderilecek. Model Y Türkiye'de üç farklı versiyonla sunulacak ve bunlar arasında arkadan itişli 455 km menzile sahip Standard Range versiyonu 1 milyon 548 bin 732 TL'ye satılacak. Ayrıca, çift motorlu, dört çeker aktarma organına sahip Model Long Range'in fiyatı 1 milyon 619 bin 532 TL olacak. Bunların yanı sıra  aracın en üst paketi olan Model Y Performance versiyonu ise 1 milyon 778 bin 821 TL'den satışa sunulacak ve çift motorlu dört çeker aktarma organına sahip olacak. Bu versiyonun menzili ise 514 km olacak.

tesla (2)-4

Hatta Tesla, Model Y araçlarının fabrikada BTK onaylı SIM kartlarıyla internet bağlantısı kurabileceğini duyurdu. Tüm versiyonlarda standart oto pilot sistemi fiyata dahil olacak ve otonom sürüş özelliğinin (FSD) Mayıs ayına kadar hazır hale getirilmesi planlanıyor. Ancak, gelişmiş otomatik pilot istendiğinde, ek 100 bin TL ödeme yapılması gerekecek.

tesla (1)-6

Ayrıca, Tesla Türkiye, İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara'daki 30 hızlı şarj istasyonunun önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceğini duyurdu. Tesla araç sahipleri, bu istasyonlarda 1 kWh şarj başına 6,9 ila 7,7 TL arasında bir ücret ödeyecekler, diğer markalara ait elektrikli araçlar için ise şarj ücreti 8,6 TL olacak. Ancak Tesla Model 3, Model S ve Model X'in Türkiye'ye getirilmesi, piyasa koşullarına ve vergi düzenlemelerine bağlı olarak belirsizliğini koruyor.

Editör: Enes Sapmaz