Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı olan Kızılelma'nın ilk uçuşunun başarıyla gerçekleştirmesi ve ayrıca yılbaşı gecesinde SİPER füzesinin testlerinin başarıyla gerçekleştirilmesinin açıklamalarının ardından savunma sanayiden yeni bir İHA duyurusu geldi.

kargı (2)

Arka arkaya geliştirilen sistemler ile dünya savunma sanayisinde çeşitli yenilikler tanıtan Türkiye'den yeni bir İHA daha çıkacak! İşte Türkiye'nin yeni İHA'sı KARGI'dan paylaşılan teknik detaylar...

KARGI, tek kalkış ile 800 kilometre uçabilecek

İHA'nın ilk açıklamaları KARGI'nın PG50 motorunun üretimini gerçekleştiren TEI’nin Genel Müdürü Mahmut Akşit'ten geldi.

kargı (3)

2022 yılının Haziran ayında EFES 2022 Birleşik, Müşterek, Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı sırasında meraklılarına ilk kez sergilenen KARGI Anti-Radyasyon İHA'nın açıklanan uçuş menzili ise maksimum 800 kilometre olarak belirtildi. Paylaşılan haberlere göre geliştirme ve tasarlama faaliyetlerinde son safhaya gelinen KARGI'nın menzili 700-800 kilometre olacak.

kargı (6)

Bunun yanı sıra KARGI, muadili olan İsrail menşeli HAROP gibi 6 saatten fazla süre havada kalabiliyor. 

Oyunların, filmlerin, animelerin ve daha fazlasının kokusunu almanızı sağlayacak teknoloji: Aroma Shooter Oyunların, filmlerin, animelerin ve daha fazlasının kokusunu almanızı sağlayacak teknoloji: Aroma Shooter

Ayrıca KARGI'nın çift yönlü datalink ile SATCOM iletişim sistemlerine ve hedef arayışı esnasında havada dolanma ve home-of-jam gibi gelişmiş yeteneklere sahip olduğu belirtiliyor. Elektronik-harp sistemlerini imha etme özelliğini de taşıyan KARGI, roket motoru sayesinde istenilen irtifayı kazandıktan sonra üzerindeki kendi motorunu çalıştırarak görev bölgeye uçabiliyor. 

kargı (1)

İHA KARGI, askeri araçlara monte edilebiliyor

Kargı, kamyonlara monte edilerek mobil olarak da kullanılabiliyor. Ayrıca hedefleri imha etmesinin yanı sıra, düşman hava savunma unsurları için baskı görevleri de gerçekleştirebilecek.