Resmi Gazete'nin 31995 sayılı mükerrer sayısında, Türkiye'deki tüm otomobilleri doğrudan etkileyecek bir madde yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı imzalı yeni bir yönetmelik, yeni otomobiller için 'alkol kilidi' zorunluluğu getiriyor.

2024 yılında yürürlüğe girecek yönetmelik şöyle:

"Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerinin Tip Onayı ve Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin İdari Şartlar Hakkında Yönetmelik, Acil Durum Şeritte Tutma Sistemlerine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Alkol Kilidi Kurulum Ön Hazırlığına İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik ile Sürücü Dalgınlık ve Dikkat Uyarı Sistemine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik"

alkol_1050

Alkol kilidi nedir?

Alkol kilidi Amerikan CDS'e göre şöyle tanımlanıyor:  "Alkol kilidi, sürücü önceden belirlenmiş bir seviyeden daha düşük bir BAC'ye (kandaki alkol oranını belirleyen ölçüm birim) sahip bir nefes örneği vermedikçe bir aracın çalışmasını engeller"

Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor! Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor!

Kilitler, bir aracın alkollü sürücüler tarafından değil, alkollü olmayan sürücüler tarafından çalıştırılmasına izin vermede oldukça etkilidir. Çalıştırma sonrası yeniden test, sürücünün sürüş sırasında ayık kalmasını gerektirir. Bir veri kaydedici, her testte sürücünün BAC'sini kaydeder ve denetimli serbestlik görevlileri tarafından alkollüyken ve araç kullanma davranışını izlemek için de kullanılabilir.

Alkol kilitleri üfleyerek ya da sensörle gibi farklı şekillerde çalışabiliyor. Fakat hepsinde mantık, alkollü olan sürücünün aracı çalıştırmasını engellemek.

Ayrıca alkol kilitleri, sürüş boyunca ölçüme devam ettiği için aracı alkolsüz birisi çalıştırsa bile akollü olan kişi direksiyona geçtiğinde araç çalışmayı durdurabiliyor.

ABD'deki uygulamalarda bazı cihazlarda belirli bir bekleme süresinden sonra hatalı ölçüm riskine karşı yeni bir teste izin veriliyor. Bazı cihazların da yeniden test limiti var. Türkiye'de uygulanacak teknolojinin nasıl bir alkol kilidi olacağı henüz belli değil.

7 Temmuz 2024 tarihinden sonra Türkiye'de satılacak tüm otomobiller için geçerli olacak düzenleme, sadece alkol kilidinden ibaret değil. Bu tarihten sonra Türkiye'de satılacak tüm otomobillerde acil durum şeritte tutma sistemi ile sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı sistemi de bulunacak. Böylelikle trafik güvenliğinin artırılması sağlanacak. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın hazırladığı tam metne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Editör: Burak Karahan