Tüm dünyada otonom sisteme doğru eğrilen kargo taşımacılığı için Türkiye’den de önemli bir adım geldi. Yurtiçi Kargo otonom drone ile ilk kargo teslimatını gerçekleştirdi. Regülasyonların tamamlanmasından sonra şirket resmi olarak drone ile kargo taşımaya başlayacak.

Türkiye’nin önemli kargo şirketlerinden Yurtiçi Kargo, Türkiye’de ilk kez otonom drone ile kargo teslimatı gerçekleştirdi ve Ankara’da yaşanan bu anların görüntülerini paylaştı.

İşte Yurtiçi Kargo’nun otonom drone ile yaptığı kargo teslimatı:

Apple'ı tehdit ettiler! O uygulamaların App Store'dan kaldırılması istendi... Apple'ı tehdit ettiler! O uygulamaların App Store'dan kaldırılması istendi...

Videoda, drone ile teslim edilen kargo, bir adres yerine yerel bir kargo istasyonuna teslim ediliyor. Kargo, daha sonrasında bu istasyondan alıcı tarafından teslim alınıyor. Yani direkt olarak eve bir kargo teslimatı yok.

Yasal süreç tamamlanınca teslimatlar başlayacak

Genel Müdür Fatih Önyol, kargo droneları ile ilgili tüm yatırımları yapmaya başladıklarını açıkladı. Önyol, bundan sonraki süreçte devletin konu ile ilgili regülasyonlarını bekleyeceklerini, yasal süreç tamamlandığında drone ile teslimatların başlayacağını ifade etti:

“Yine 2023 yılında otonom drone projemizle başlattığımız insansız kargo araçlarımızın arasına bir de kara aracı entegre edeceğiz. Bu sayede drone ile kargo dolabına teslim edilen bir kargo insansız kara aracı ile dolaptan teslim alınıp, bir plazaya getirilebilecek. Bu plazada görev yapan Yurtiçi Kargo robotu ilgili kargoyu insansız kara aracımızdan alıp alıcısına teslim edebilecek.”

turkiye-otonom-drone-ilk-kargo-teslimati-yapildi-1672137860

“Projelerimizden biri de yerli üreticilerle çalışmalarımızı hızlandırdığımız kargo robotları üzerine olacak. Plazalarda asansörlerle entegre edilebilen, iş emirlerini internet üzerinden alabilen otonom robotlarımızla özellikle iş merkezlerinde muhaberat departmanlarının üzerindeki yükü azaltacağız.”

Editör: Burak Karahan