Türkiye'de oldukça önemli sayılabilecek sayıda bir anime izleyicisi var. Özellikle de son yıllarda Netflix'in de animeler yayınlamasıyla birlikte bu sayı iyice arttı. Filmlerde olduğu gibi animelerde de Türkiye ile ilgili şeyler gördüğümüzde "As bayrakları as"  diyerek heyecanlandığımız oluyor. Sizler için Türkiye'de geçen ya da Türkiye'den izler taşıyan 10 anime seçtik.

İşte bayrakları astıran, Türkiye'de geçen ya da ülkemizden izler taşıyan 10 anime

1- Spriggan

Spriggan, Hiroshi Takashige tarafından yaratılan bir manga serisidir. Seri, Şubat 1989-1996 tarihleri arasında Shogakukan'ın başlangıçta Weekly Shōnen Sunday ve daha sonra Shōnen Sunday Zōkan dergisinde 11 tankōbon cilt halinde yayınlandı. 1998 yılında ise bir anime filmi yapıldı. Ağrı Dağı'ndaki Nuh'un Gemisi efsanesiyle ilgili olan konusuyla oldukça aksiyon dolu bir anime. Türkiye'de geçen ve bol bol İstanbul manzarası izleten animede kapalı çarşıda yaşanan kovalama sahneleri de görüyoruz. 

2- Cowboy Bebop

Efsane anime serilerinden Cowboy Bebop'un 8. bölümü aslında Türkiye görünümlü Venüs gezegeninde geçiyor.

Bu bölümde ince belli çay bardaklarını, nargile içen bir esnafı, 'Aile Pazarı' yazısını ve daha fazlasını görebiliyoruz. Kısacası Venüs gezegenini Türkiye olarak izliyoruz.

3- Trinity Blood

Uzak gelecekte, mahşer sonrası uygarlıklar yıkılmış, vampirler ortaya çıkmıştır. Böylelikle insanlar ve vampirler arasında amansız bir savaş başlamıştır. Kahramanımız Abel Nightroad, Vatikan'a bağlı gezgin bir pederdir. Vatikan da Catherina tarafından insanlığı korumak için kurulan özel bir timde çalışmaktadır. Bu timdeki herkes gibi onun da özel bir yanı vardır. Kendisi bir "crusnik" yani vampirlerin kanıyla beslenen bir vampirdir.

Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor! Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor!

Bir yolculuk sırasında Esther Blanchett ile yolları kesişince Esther'in kaderinin değişmesini, insanlar ve vampirler arasındaki bu savaşta önemli bir rol oynamasını sağlar. Vampirler ve insanlar arasındaki savaş devam ederken üçüncü bir güç "Rozen Kreuz" ortaya çıkar. Amaçları dünyanın sonunu getirmektir. Bu tehdide karşı insanlar ve vampirler nasıl karşılık verecektir. Animede uygarlık ülkeler olarak gösterilmiş ve Londra, İstanbul, Vatikan gibi şehirler seçilmiş. Daha güçlü olan savaşçı imparatorluk (Vampirler) Osmanlı İmparatorluğu'na benzetilmiş.

4- Shoukoku no Altair

Tamamen kurgusal karakterlerden oluşan ve Osmanlı döneminden esinlenilen Shoukoku no Altair, kesinlikle izlerken kesinlikle gururlanmanıza sebep olacak. Mahmut, Osmanlı İmparatorluğu'nda hizmet veren genç bir paşadır. Memleketi savaşa doğru sürüklenirken, karar merceği divan ikiye ayrılır. Hangi tarafın kazanacağı bir muamma iken düşmanları, dostları ve memlekete karşı kurulan komplolar arasında ülkesinin huzurunu korumak isteyen Mahmut Paşa elinden gelen her şeyi yapmak üzere göreve koyulur. Osmanlı döneminde gerçek karakterlerle yazılan bu hayal ürünü manga, bir Japon'un bakış açısıyla, Osmanlı dönemi çok hoş ve eğlenceli bir şekilde kaleme alınmıştır.

5- Shokugeki no Souma

Yemekler ve aşçılık ile ilgili olan Shokugeki no Souma animesinde bir bölümde Türk döneri işleniyor. Anime tarzıyla nasıl döner yapılır bir de buradan görüş olalım.

6- Tonrai Kaibutsu Kun

Tonari no Kaibutsu-kun, Robico tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Ağustos 2008-Haziran 2013 tarihleri arasında Kodansha'nın Dessert dergisinde yayınlandı. Brain's Base tarafından hazırlanan anime uyarlaması Ekim-Aralık 2012 tarihleri arasında yayınlandı. Bu romantik komedi animesinin bir bölümünde baklavadan bahsedilir.

7- Ghost In The Shell

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG animesinin 5. bölümünde, önemli tarihi kişilikler ve devrimler üzerine araştırma yapılırken Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ve bir fotoğraı gözükmekte.

8- One Piece

Tarihin en popüler serilerinden olan One Piece'te şeytan meyvesi yiyerek güçler kazanmış ve korsanlık yapan genç bir çocuğun hikayesi anlatılır. Animede Barbaros Hayrettin Paşa'nın ağabeyi Oruç Reyis'ten esinlenilerek yaratılan Oruç isimli bir karakter var.

9- Charlotte

Hikâyemiz, bir grup ergenlik çağındaki kız ve erkeğin arasında görülen özel yetenekleri konu almaktadır. Yuu Otosaka gücünü kimseye bir şey belli etmeden kullanıp, normal, sıradan bir okul hayatı yaşamaktadır. Birdenbire karşısına Nao Tomori adında bir kız çıkar. Onunla karşılaşmasından dolayı, özel güç kullanıcılarının kaderi açığa çıkacaktır. Animede bir bölümde Türk askerlerini görürüz ve Kuzey Karadeniz Araştırma Merkezi isimli bir mekanda geçer.

10- Yuyushiki

Yuyushiki, lise hayatlarına Data İşleme klübüyle başlayan üç arkadaş Yuzuko, Yukari ve Yui'yi anlatır. Üçlünün çılgın ilişkisi en dünyevi olayları bile komikleştirmektedir. Animenin bir bölümünde dondurmadan ve Türkiye'den bahsedilir.

Editör: Megabayt Haber