Elon Musk artık neden tweet atmıyor? Elon Musk artık neden tweet atmıyor?
Hangi ülkelerde hangi emojilerin daha fazla kullanıldığını merak ettiniz mi? Crossword-Solver, tam dokuz milyondan fazla "coğrafi etiketi belli" tweeti inceledi ve ülke ülke popüler emojileri ortaya çıkardı. Peki Türkiye'de en çok kullanılan emoji hangisi? İşte 75 ülkenin emoji haritası...

Dünya genelinde en çok "gülmekten gözünden yaş gelen" emoji kullanılıyor

Yapılan araştırmaya göre 75 ülkenin genelinde en çok kullanılan emoji "gülmekten gözünden yaş gelen" ? emojisi oldu. İkinci sırada ise herkesin tahmin edebileceği gibi kırmızı kalp ❤️ yer alıyor.
Haritanın tam boyutlu halini görmek için buraya tıklayın
Birçok insan tarafından "evrensel dil" olarak görülen emojiler aslında öyle değildir Çünkü farklı ülkelerde farklı anlam içerebilen emojiler mevcut. Örnek vermek gerekirse Çin'de el çırpma emojisi ? "sevişmek" gibi bir anlam verebilir. Ya da Yunanistan'da baş parmak ile onaylama emojisi ? yapmak ofansif bir anlam ortaya çıkarabilir.

Türkiye'de en çok kullanılan emoji de "gülmekten gözünden yaş gelmek"

Araştırmada Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerinin arasında yer verilen Türkiye'de, tüm dünya genelinde olduğu gibi en çok kullanılan emoji "gülmekten gözünden yaş gelen" ? emojisi oldu. Baktığımızda tüm dünya genelinin aksine Suudi Arabistan'da kırmızı kalp yerine beyaz kalp emojisi kullanılmış. Bunun nedeni ise kırmızı kalp emojisi göndermek ülkede taciz suçu olarak değerlendirilebiliyor. Söz konusu suçu işleyenler 100 bin riyal (26.660 dolar) para cezasının yanı sıra 5 yıla kadar hapis cezası karşı karşıya kalabiliyor.

Avrupa'nın en popüler emojileri

Avrupa ülkelerinin en popüler emojilerine baktığımzıda ise kırımızı kalp yine ilk sırada yer alıyor ancak ilginç bir şekilde 51 ülke arasından 19'u, en fazla ülke bayraklarının emojisini kullanıyor. Polonya ise kendi ülkesinin değil Ukrayna bayrağı emojisini en fazla kullanıyor. Tabii bu Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa'da 18 ülkede kırmızı kalp, 14 ülkede gülmekten gözünden yaş gelmek emojisi en popüler emojiler. Dünya genelinde en çok kullanılan emojileri aşağıda grafikleştirilmiş bir şekilde görebilirsiniz: Tabii Wordle gibi bir oyunun tüm dünyayı sardığı dönemde yapılan araştırma, Wordle’ın etkisine de yer verdi. Wordle sonuçlarının Twitter’da paylaşımında kullanılan yeşil ve sarı kutular, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta en çok kullanılan emojiler arasında listelendi.