İnsansız kara aracı Barkan, çevreyi algılayarak keşif, gözetleme ve mühimmat taşıma gibi temel ancak kilit rol oynayan görevleri yerine getirmek üzere askeri birliklerle ortak çalışmalara entegre edilecek. Çeşitli boyutlarda ve farklı konfigürasyonlarda geliştirilen Barkan, insansız kara muharebe araçlarına birçok görevi yerine getirebilecek yeni donanımlar ve özellikler kazandırılıyor. Türk savunma teknolojilerinde AR-GE'leri üstlenen HAVELSAN, modern harp sahalarındaki yeni ihtiyaçlardan yola çıkarak insansız kara aracı Barkan'ı tasarlayarak üretti.

Barkan'a yeni silahlar eklendi

Barkan'ın, operasyon maliyetlerinin düşürmesinin yanı birçok alanda güvenlik güçlerinin sağ kolu olması amaçlanıyor. Bu gelişmelere yardımcı olmak için Barkan'a 7,62 milimetre Sarp-L Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, robotik kol sistemi, keşif-gözetleme görevleri için 3 metre mast sistemi entegre edildiği bildirildi. Hatta bu asker robot, yaralı taşıma sedyesiyle muharebe sahasındaki askerlerin en az riskle kurtarılması adına yaralıların taşınmasında kullanılabilecek.

barkan (1)

Hedefini başarılı şekilde imha etti

Bu gelişmelerin bir tanesi de bugün ilk kez duyuruldu. Paylaşılan ilk bilgilere göre ROKETSAN bünyesiande geliştirilen lazer güdümlü mini füze sistemi Mete, Barkan'ın mühimmat envanteri arasında yerini aldı.

barkan (2)

Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

Duyurulara göre Barkan, yapılan entegrasyon çalışmasının ardından gerçekleştirilen atış testinde, lazer güdümlü mini füze sistemi Mete yardımıyla hedefini başarılı bir şekilde vurmayı başardı.

Editör: Enes Sapmaz