ÖTV matrah düzenlemesi geldi: Hangi araçlarda ne kadar indirim olacak? ÖTV matrah düzenlemesi geldi: Hangi araçlarda ne kadar indirim olacak?

Tüm dünyada önemli otomotiv devlerinin elektrikli araçlara yönelmesiyle birçok farklı elektrikli otomobil modeli satışa çıkıyor. Birçok şirket planlarını tamamen elektrikli araçlara geçme yönünde yapmış durumda. Türkiye'de de yerli otomobil Togg'un altyapı çalışmaları sürüyor. Enerji Bakanlığı 81 ilde şarj istasyonları kuracak. Geçtiğimiz günlerde de bu şarj istasyonlarının fotoğrafı paylaşıldı. 

Tüm bu yaşananlar ışığında Türkiye'de de elektrikli araçlara olan ilgi arttı. Tabii bunda benzin fiyatlarının çok yüksek seviyelere ulaşması da etkili. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verilerine göre, Türkiye’deki elektrikli otomobil satışlarının sayısı, 2022 yılının ilk üç çeyreğinde (Ocak-Eylül ayları arasında) toplam 3 kat artış gösterdi. 

Yerli-Otomobil-TOGG-EPDKdan-Sarj-Agi-Isletmeci-Lisansi-Aldi

Yükselen enflasyon, döviz kurlarındaki yükselme ve dizel ve  benzinli otomobilin fiyatlarının saçma boyutlara ulaşması, insanları daha mantıklı ve ekonomik çözümleri tercih etmeye itiyor. Motosiklet satışlarında da bu yıl oldukça önemli bir artış söz konusu ancak asıl devrim elektrikli otomobil satışlarında yaşanıyor. Son 8 ayda 3 kat artış gösteren elektrikli araç satışı 3.283'e yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 1.196 seviyesindeydi.

Hâlâ satışlar konusunda ilk sırada 250.401 adet ile benzinli araçlar, ikinci sırada ise 60.316 adet ile dizel araçlar bulunuyor. 2021 yılı satış oranlarına kıyaslandığında ise bu tip araçların satışında düşüş yaşandığı görülüyor.

Elektrikli otomobile olan ilgi artarak sürüyor. Siz elektrikli araçlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? İmkanınız olsa satın almayı tercih eder misiniz?